07:42:35 29.06.2025
Stiri

Sturza, LECȚIE pentru guvernanți. Care ar fi trebuit să fie linia ROȘIE a raportului Guvernului Gavrilița: „R. Moldova nu va fi implicată în RĂZBOIUL declanșat de Rusia și iarna ce vine va fi mai ușoară decât cea trecută”

Actualitate 08.08.2022 17:59 Vizualizări1310
Sturza, LECȚIE pentru guvernanți. Care ar fi trebuit să fie linia ROȘIE a raportului Guvernului Gavrilița: „R. Moldova nu va fi implicată în RĂZBOIUL declanșat de Rusia și iarna ce vine va fi mai ușoară decât cea trecută”

Guvernul Gavrilița urma să emită niște mesaje simple și clare pentru cetățenii R. Moldova, în ziua în care a împlinit un an de activitate. În primul rând, oamenii trebuiau asigurați că R. Moldova nu va fi implicată în războiul declanșat de Rusia în Ucraina, deoarece aceștia nu au cum să treacă de Odesa, și că la iarnă vom avea gaz, poate mai ieftin decât iarna trecută, consideră fostul premier Ion Sturza.

„Poate să pară simplistă analiza, dar pe moldoveni îi interesează în mare două lucruri - războiul și prețul la gaz. R. Moldova nu va fi implicată în războiul dus de Rusia împotriva Ucrainei. Rușii nu au cum să ajungă la Odesa. De acesta au grijă ucrainenii și partenerii din Occident. Nici Guvernul de la Chișinău nu dă semne de implicare. Declarațiile și acțiunile sunt destul de precaute și moderate. Tiraspolul este „priponit” de o grupare militară ucraineană de circa 10 mii de oameni gata de acțiune. Nici în Vest nu stau cu mâinile-n sân. „În caz de... o graniță va fi închisă, alta deschisă”, am încheiat citatul. Rușii știu”, a scris acesta într-o postare pe Facebook.

Referindu-se la aprovizionarea R. Moldova cu gaze, Sturza a menționat că cetățenii trebuiau asigurați că iarna aceasta va fi mult mai ușoară ca cea trecută.

„Pare paradoxal, dar sunt șanse ca iarna viitoare să fie pentru moldoveni mai ușoară decât cea trecută. În primul rând, R. Moldova va avea gaz. Întreruperea livrării gazului de către ruși este puțin probabilă. Asta ar însemna să înghețe la propriu Transnistria, lăsând-o fără gaz și curent, dar și fără un venit constant. Prețul (conform contractului curent) va fi mai jos. De „vină” este formula mult criticată de unii. În perioada de iarnă, începând din noiembrie, parametrii se inversează - 70% din mixt reprezintă prețul la petrol și 30% la gaz pe piețele internaționale. Luând în vedere faptul că prețul la petrol a scăzut în ultima perioadă constant și va mai scădea, putem să ne așteptăm la o scădere a prețului la gaz pentru R. Moldova de 40-50%. Prețul la energia electrică va fi constant, poate ușor în scădere. Oricum este la jumătate față de cel din România. Prețul la carburanți scade și este cel mai jos din regiune”, a mai spus fostul premier.

De asemenea, prețurile la materiile prime de bază - metale, lemn, chimicale - scad pe fondul unei încetiniri globale economice: „Prețurile la alimente s-au stabilizat. La pozițiile-cheie - grâu, ulei - au început să scadă. În caz că, totuși, din considerente care nu depind de R. Moldova livrările de gaz rusesc se vor sista, există posibilitatea de a aduce gaz pe gazoductul Iași-Chișinău. Da, puțin, dar suficient pentru ca consumatorii casnici de pe malul drept al Nistrului să treacă iarna”.

Acesta a subliniat că încasările la buget în creștere (+ 25%), rezerva valutară e de 3,5 miliarde de dolari și ajutorul extern circa 600 de milioane de dolari sunt plasa de siguranță că R. Moldova are un minimum de resurse pentru a-i ajuta pe cei vulnerabili.

„Toate aceste lucruri pot fi realizate cu două condiții. Prima: Guvernul nu face greșeli (mari). E greu, dar trebuie să încerce, poate într-o componență puțin schimbată. Și doi: moldovenii dau dovadă de înțelepciune și nu se lăsa provocați de tot felul de disperați - politicieni ratați, hoți de miliarde, fugari inculpați și trepădușii lor locali, mărunți și frustrați. Adevărat, urmează condamnări, extrădări, confiscări. Pentru hoții, corupție, îmbogățire ilicită... Înțeleg, aici doare, dar moldovenii vor avea gaz la iarnă. Asta contează. Anume un astfel de „raport" au așteptat astăzi moldovenii. Dar nu a fost să fie. Tradițional, până la noi dezastre, cu noi miracole..”, a conchis sursa citată.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte