08:29:58 13.05.2025
Stiri

FOTO // Sportul pe care l-a practicat Laura Codruţa Kovesi în tinereţe. A ajuns chiar şi la echipa naţională

Sport 20.09.2019 07:37 Vizualizări5153
FOTO // Sportul pe care l-a practicat Laura Codruţa Kovesi în tinereţe. A ajuns chiar şi la echipa naţională

Laura Codruța Kovesi, primul procuror-șef european, a fost sportivă de performanţă pe vremea când locuia la Mediaş, în România.

Până să-şi câştige notorietatea în România ca procuror şef al DNA, Kovesi a făcut baschet de performanţă şi chiar a ajuns la echipa naţională a României.

Laura Kövesi a început să joace baschet la 7 ani şi a absolvit învăţământul preuniversitar la Mediaş, unde a evoluat ca jucătoare la Club Sportiv Şcolar Mediaş.

Talentul şi munca i-au adus chiar şi selecţii în echipa naţională de baschet feminin-cadete, cu care a câştigat în 1989 la Timişoara titlul de vicecampioană europeană, conform realitatea.net.

Mai târziu, a ales cariera tatălui său şi, între 1991-1995, a urmat cursurile Facultăţii de Drept în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte