14:44:34 29.04.2024

Sportivii din R. Moldova, încă trei MEDALII la Campionatul European de haltere din Bulgaria

Actualitate 19.02.2024 09:41 Vizualizări1977 Autor: Ziarul National

Lotul național de haltere a obținut încă trei medalii la Campionatul European de haltere, rezervat seniorilor, care este găzduit de orașul Sofia, Bulgaria.

Halterofila Elena Erighina a cucerit trei distincții de argint la competiția continentală, după ce s-a situat pe locul II atât în proba de smuls, cu rezultatul de 103 kg, cât și în cea de aruncat, cu rezultatul de 131 kg.

Cu un total de 234 kg, Elena Erighina s-a situat pe locul II în clasamentul general al categoriei de greutate de până la 81 kg.

O altă reprezentantă a R. Moldova, Anastasia Cîlcic, a înregistrat rezultatul de 193 kg la total și s-a clasat pe locul VI în clasamentul general.

Primul care a spart gheața în Bulgaria a fost Marin Robu. La proba smuls, halterofilul nostru a înregistrat rezultatul de 171 kg și s-a clasat pe locul II, cucerind medalia de argint, iar la proba aruncat a ridicat 207 kg și s-a clasat pe locul IV.

Cu rezultatul de 378 kg, Marin Robu s-a situat pe locul III în clasamentul general al categoriei de greutate de până la 89 kg, obținând medalia de bronz.

Campionatul European de haltere, rezervat seniorilor, este penultimul turneu pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...