15:36:35 29.04.2024

Sportivii din R. Moldova au obținut 11 MEDALII la competițiile internaționale de para atletism din Emiratele Arabe Unite. Printre participanți s-a numărat și Sergiu Borș, care a reprezentat R. Moldova la „Eurovision” 2023

Actualitate 14.02.2024 15:59 Vizualizări1486 Autor: Ziarul National

Membrii echipei naționale de para atletism au cucerit 11 medalii, în cadrul a trei competiții internaționale desfășurare, între 4-14 februarie curent, în Emiratele Arabe Unite.

Între 4-6 februarie 2024, echipa noastră a participat la de-a 12-a ediție a reuniunii mondiale de para atletism de la Sharjah (International Open Athletics Meeting). În total, reprezentanții echipei noastre au obținut patru medalii, inclusiv trei de argint și una de bronz. Astfel, Evelina-Cristina Crețu (clasa T12) a obținut două medalii - argintul la 400 m și bronzul la 200 m. Gheorghe Spînu (clasa F35) și Ion Cernei (clasa F11) au obținut câte o medalie de argint la aruncarea greutății.

Evgheni Iagudin (clasa F11) și Andrei Valentir (F35) au ocupat locul IV la aruncarea greutății, iar Vladimir Butucea (F12) și Sergiu Borș a ocupat locurile V, respectiv VI în același probă.

În perioada 8-10 februarie, sportivii moldoveni au participat la prima ediție a Mitingului Internațional Mondial de Para Atletism de la Khor Fakkan. La această competiție, echipa noastră a reușit să obțină șase medalii, printre care două de argint și patru de bronz.

Evelina Cristina Crețu (clasa T12) a obținut medalia de argint în proba de 400 m, bronz la de 200 m și locul IV în proba de 100 m.

Ion Cernei (clasa F13) a obținut medalia de argint la aruncarea greutății, iar Evgheni Iagudin (clasa F11) și Gheorghe Spînu (clasa F35) au ocupat locul III la același probă, în timp ce Andrei Valentir (F35) și Vladimir Butucea (F12) s-au clasat pe locul IV.

Ion Cernei a mai obținut un bronz la aruncarea suliței, în timp ce Sergiu Borș a obținut locul IV în aceeași probă.

În cele din urmă, între 12 și 15 februarie, Vladimir Butucea și Gheorghe Spînu a participat la Dubai Para Athletics Grand Prix.

Vladimir Butucea a câștigat o medalie de bronz la aruncarea greutății, iar Gheorghe Spînu a ocupat locul V la același probă, stabilind un nou record personal.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...