14:54:56 29.04.2024

Actualitate 05.03.2024 16:59 Vizualizări1468 Autor: Ziarul National
Selecționerul Sergiu Cleșcenco a anunțat lista lărgită a „stranierilor” pentru cele două meciuri amicale din Turcia. Ioniță poate reveni la NAȚIONALĂ după o pauză îndelungată fmf.md

Selecționerul Serghei Cleșcenco a anunțat lista lărgită a stranierilor convocați la echipa națională pentru cantonametul de pregătire din perioada 18-27 martie 2024, din Antalya, Turcia.

„Tricolorii” vor juca două meciuri amicale. Într-o partidă vom juca cu Macedonia de Nord, iar în cea de-a doua urmează să fie stabilit adversarul. Partida cu Macedonia de Nord este programată pentru 22 martie, ora 17.30.

Lotul „stranierilor” pentru cantonamentul din Turcia cuprinde 18 jucători. După o perioadă îndelungată, tricoul naționalei noastre ar putea fi îmbrăcat din nou de către mijlocașul Artur Ioniță.

Portari: Dorian Railean (Dinamo București, România), Cristian Avram (Araz-Naxçıvan, Azerbaidjan), Alexei Koșelev (PAS Lamia 1964, Grecia)

Apărători: Oleg Reabciuc (Spartak Moscova, Rusia), Veaceslav Posmac (Boluspor, Turcia), Artur Crăciun (Puszcza Niepołomice, Polonia), Ioan-Călin Revenco (Puszcza Niepołomice, Polonia), Vladislav Baboglo (FC Karpaty Lviv, Ucraina)

Mijlocași: Artur Ioniță (Calcio Lecco 1912, Italia), Vadim Rață (FC Voluntari, România), Mihail Caimacov (NK Slaven Belupo, Croația), Nichita Moțpan (FC Fakel Voronej, Rusia), Victor Stînă (AEL Larissa, Grecia), Victor Bogaciuc (Chindia Târgoviște, România), Serafim Cojocari (Unirea 04 Slobozia, România)

Atacanți: Ion Nicolaescu (SC Heerenveen, Țările de Jos), Virgiliu Postolachi (FC Grenoble Foot 38, Franța), Maxim Cojocaru (Chindia Târgoviște, România)

Lotul complet, care va include și jucătorii din campionatul intern, va fi anunțat după disputarea meciurilor etapelor inaugurale din partea a II-a a Super Ligii naționale.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...