RISC // Scheletele din dulapul CSM
3131
Controalele SIS în privința judecătorilor, procurorilor și demnitarilor publici dezvăluie grave probleme de integritate ale acestora
În R. Moldova, în funcții de judecători, procurori sau funcționari publici ajung persoane compromise, convenabile unor grupuri de interese sau apropiate lumii interlope, susține directorul Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Mihai Balan.
Demnitarul precizează că, în procesul de verificare a titularilor și a candidaților la funcții publice, au fost identificate mai multe cazuri de promovări şi confirmări în funcţii a unor persoane afiliate, compromise şi „convenabile” unor grupuri de interese, dar și a unora apropiate lumii interlope.
Datele statistice ale SIS arată că fiecare al zecelea candidat pentru numirea într-o funcție publică sau promovarea într-o funcție mai înaltă are probleme grave de integritate.
Promovări în grabă
Pe 17 martie curent, președintele republicii Nicolae Timofti a semnat decretul cu privire la numirea lui Serghei Gubenco în funcția de președinte al Curții de Apel Comrat. Magistratul a fost acceptat în funcția administrativă în pofida raportului negativ prezentat de SIS și a refuzului anterior al șefului statului de a-l admite pe Gubenco în funcția de judecător la aceeași instanță.
În octombrie 2015, atunci când Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) l-a propus pe Gubenco pentru funcția de magistrat la Curtea de Apel Comrat, șeful statului a refuzat să semneze decretul, pe motiv că SIS i-ar fi prezentat probe care demonstrează că judecătorul ar avea probleme de integritate, dar CSM și-a menținut repetat votul și Timofti a trebuit să accepte numirea.
Peste doar trei luni, Consiliul a venit cu o nouă propunere, de a-l face șef al instanței.
Acuzat de legături cu lumea interlopă
Ziarul NAȚIONAL a intrat în posesia raportului SIS întocmit în privința lui Gubenco. Magistratul era acuzat de implicare în așa-zisa spălătorie rusească prin emiterea unei ordonanțe în valoare de 200 de milioane de dolari, dar și de faptul că în acea perioadă a fost surprins la întâlniri cu Aliona Stașevskaia, o persoană apropiată businessmanului Veaceslav Platon, despre care se spune că de asemenea ar fi implicat în spălătorie.
Ofițerii SIS au mai stabilit că Gubenco și-ar fi procurat în 2014 o locuință de lux, în valoare de jumătate de milion de dolari, situată în orașul Odesa, Ucraina, și înregistrată pe numele unei persoane apropiate. De asemenea, potrivit documentului, judecătorul s-ar afla în legătură cu reprezentanții lumii interlope din UTA Găgăuzia.
Aceste detalii din raport au fost ignorate de CSM care a insistat să îl promoveze pe Gubenco.
Magistratul pe care l-am contactat să comenteze informațiile SIS a refuzat să discute cu noi.
Unul din zece, cu probleme de integritate
Cazuri similare există cu duiumul la CSM. Tot în baza unui raport SIS negativ, președintele a refuzat anterior numirea în calitate de judecător a Luciei Bagrin, propusă ulterior repetat șefului statului. Iar actualul judecător de la Judecătoria Hâncești, Natalia Berbec, a fost de două ori respinsă de Timofti pe motiv că raportul SIS a demonstrat existența unor legături între viitoarea magistrată și controversatul om de afaceri Veaceslav Platon.
În anul 2015, SIS a verificat 266 de candidați și titulari la funcții publice, iar în privința a 26 dintre aceștia au fost identificate probleme de integritate. Cu toate acestea, în cele mai multe cazuri, candidații au fost promovați.
„Acest fapt oferă temei de a presupune existenţa unor situaţii de protecţionism din partea conducătorilor autorităţilor iniţiatoare a verificărilor”, notează Balan în nota informativă la un proiect de lege prin care SIS își dorește lărgirea competențelor de verificare a funcționarilor publici, judecătorilor și procurorilor supuși controlului SIS.
Potrivit proiectului, SIS își propune să obțină dreptul de a putea ridica informaţia privind convorbirile telefonice a persoanei supuse verificării, în scopul constatării interacţiunii candidaţilor/titularilor la funcţii publice cu membri ai lumii interlope sau alte categorii de persoane dubioase sau pentru a demonstra funcţionarea aşa-numitei „justiţii la telefon”.
De asemenea, SIS își dorește să poată culege şi examina informaţii, inclusiv date cu caracter personal, ale persoanelor terţe, afiliate prin rudenie sau afinitate, aflate la întreţinere sau fiind apropiate candidaţilor/titularilor la funcţii publice, pentru a putea verifica situațiile de camuflare a surselor de venit ilicite.
40 de judecători cu probleme de integritate
„Cererea SIS este una pertinentă”, crede șeful Aparatului Președintelui R. Moldova, Ion Păduraru. Potrivit lui, în cazul în care se dorește ca rapoartele cu privire la integritatea candidaților la funcții publice să fie cât mai complete, este necesar ca instituției să îi fie atribuite instrumente suplimentare.
„Și rapoartele SIS de până acum erau destul de bine documentate. Desigur, în condițiile în care instituția nu poate recurge la proceduri speciale în cadrul unui control, informațiile se bazează pe ceea ce a fost deja constatat oficial, dar și pe informații neoficiale care sunt bine verificate. Astfel, spre exemplu, s-a constatat că un judecător folosește o mașină care valorează zeci de mii de euro și pe care nu o declară, astfel s-a descoperit că un procuror locuiește de 14 ani într-o casă cu două etaje despre care spune că i-a fost transmisă gratuit în chirie. Pot să vă spun că fiecare informație este bine documentată”, a precizat Păduraru.
În cei patru ani de mandat, Nicolae Timofti a respins numirea sau promovarea a circa 40 de judecători, pe motiv că au existat rapoarte SIS negative în privința lor. În cele mai multe cazuri, candidații au fost propuși repetat de CSM și șeful statului a trebuit să semneze decretul de numire.
Un pretext sau o problemă?
Președintele CSM, Victor Micu, susține însă că nu se poate baza pe rapoartele SIS pentru că nu are acces la acestea.
„Membrii CSM nu au acces la secretul de stat și de aceea de obicei primim niște note informative seci despre constatările SIS. Din aceste informații nu îți poți da seama dacă există sau nu dovezi de lipsă de integritate a candidatului”, se scuză judecătorul.
„E doar un pretext pentru a se eschiva”, crede Păduraru. Potrivit lui, membrii CSM au dreptul să solicite acces la secretul de stat, iar procedura nu este complicată.
Spre deosebire de reprezentantul Președinției, membrii CSM nu văd cu ochi buni proiectul de lege propus de SIS.
„Pretențiile SIS de a putea intercepta convorbirile telefonice sunt exagerate. Astfel de măsuri se întreprind în cadrul urmăririi penale, în baza unei decizii a judecătorului de instrucție. Nu este treaba SIS să asculte telefoanele candidaților la funcția de judecător. Rapoartele lor ar trebui să se refere la acțiunile candidaților care pot supune riscului securitatea statului”, susține membrul CSM, Dumitru Visternicean.
Și Ion Guzun, consilier juridic în cadrul Centrului de Resurse Juridice din R. Moldova, afirmă că intențiile SIS de a putea asculta telefoanele subiecților supuși controlului de integritate exced limitele unei verificări a candidatului.
„Mai degrabă, cred eu, ar fi necesar ca aceste rapoarte ale SIS să nu mai fie secretizate. Activitatea unui judecător nu are cum să fie secretă și nici proprietățile acestuia. Să nu mistificăm cariera unui judecător sau procuror”, recomandă juristul.
Valeriu Munteanu, ministrul Mediului:
„Noi am solicitat controlul SIS în privința a trei șefi de secții din cadrul ministerului și am constatat, în urma verificărilor, că aceștia „uitaseră” să indice câteva proprietăți în declarația de avere. Sunt mulțumit de rapoartele SIS. Mă interesează însă mai mult rapoartele în privința celor de la Inspectoratul Ecologic. Un raport în privința unui funcționar de acolo a arătat că, deși este bugetar cu un salariu de 4 000 de lei, deține o colecție de 125 de arme, dintre care cea mai ieftină costă o sută de euro, iar cea mai scumpă - câteva mii. Urmează să fructificăm colaborarea cu SIS”.
Gaburici a fost controlat de SIS
Legislația națională prevede că SIS are obligația să verifice funcționarii și candidații la funcții publice importante înainte ca aceștia să fie numiți sau promovați, doar că solicitarea de efectuare a controlului ar trebui să vină din partea celor care organizează concursul de numire. Instituțiile de stat nu se dau însă în vânt să ceară controlul SIS pentru candidații pe care urmează să îi aleagă. În prezent, astfel de controale se fac doar în privința judecătorilor, procurorilor și a șefilor de direcții și secții din cadrul Ministerului Mediului, Ministerului Apărării și Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene.
Deși controlului SIS urmează să fie supuși și toți candidații la funcția de prim-ministru, singurul premier din ultimii ani care a respectat procedura a fost Chiril Gaburici. Potrivit surselor Ziarului NAȚIONAL, în raportul întocmit de SIS, se menționa despre existența unei diplome false și totuși acesta a fost ales în funcție.
07.11.2025
10:57
1016
Rețea infracțională destructurată la Penitenciarul Brănești: Percheziții pentru destructurarea grupării conduse de "Kitaeț" în detenție
07.11.2025
10:45
945
Taximetrist drogat și șofer recidivist, condamnați la închisoare pentru conducere sub influența alcoolului și drogurilor în Florești
07.11.2025
09:30
1427
Rețeau lui Șor se DESTRAMĂ, în timp ce oligarhul fugar se ascunde la Moscova. Vicepreședinta OT Râșcani a fostului Partid „Șor”, pe banca acuzaților
07.11.2025
09:26
681
Bărbat din Fălești, acuzat de agresiune cu fierul de călcat asupra soției și amenințare cu cuțitul a fiului său minor
801
Agentul Guvernamental Andrei Briceac a vizitat Procuratura Generală: Discuții despre consolidarea cooperării în apărarea intereselor statului la CtEDO
06.11.2025
10:58
999
INTERCEPTĂRI // Corupție sistemică în subdiviziunile Primăriei Chișinău. Persoane cu funcții publice, inclusiv un șef de la DGETS, percepeau comisioane cuprinse între 10% și 15% din valoarea contractelor atribuite pentru lucrări și servicii
06.11.2025
10:07
970
Escrocherie polițienească: doi bărbați condamnați la închisoare pentru șantaj și uzurpare de identitate în Chișinău
841
PA și CNA descind în dosarul de corupție din educația chișinăuiană: achiziții publice sub lupa anchetatorilor
05.11.2025
13:02
938
Condamnat la 14 ani de închisoare după o tragedie domestică la Ialoveni: Impactul violenței în familie
05.11.2025
10:10
873
Pedepse aspre pentru trafic de droguri la Chișinău: Un bărbat și doi tineri condamnați la închisoare
10.11.2025
00:25
581
Zelenski: Putin ar putea ataca Europa, dar nu mă tem de Trump și am relații bune cu SUA
517
Alertă Meteo Galbenă: Ceață 09-10 Noiembrie 2025
09.11.2025
18:58
701
Prognoza Meteo pentru săptămâna 10-16 noiembrie 2025
09.11.2025
14:25
717
Hamas refuză orice capitulare: Luptătorii din Rafah nu se vor preda sub nicio formă
09.11.2025
14:25
597
Ucraina se confruntă cu întreruperi masive de electricitate din cauza atacurilor asupra infrastructurii energetice
09.11.2025
12:23
689
Doi români răniți într-un atac armat în piața Taksim, Istanbul, anunță ministrul Oana Țoiu
09.11.2025
09:06
1170
Dronele ucrainene întrerup temporar curentul și căldura în orașul rus Voronej
09.11.2025
08:24
931
Moldova pregătește vize pentru cetățenii CSI: Guvernul denunță acordul de liberă circulație
09.11.2025
08:02
715
Horoscopul zilei 09.11.2025
09.11.2025
01:57
907
Atacuri periculoase asupra centralelor nucleare din Ucraina: Kievul solicită intervenția AIEA pentru a preveni dezastrul!
08.11.2025
23:31
944
Rusia lovește dur Ucraina: șase morți și pagube semnificative după cele mai masive atacuri balistice asupra infrastructurii energetice de la începutul conflictului
08.11.2025
21:01
934
Schimbări ușoare de vreme în Moldova în 09.11.2025
08.11.2025
20:37
1223
Lavrov revine în prim-plan: Rusia lucrează la un posibil test nuclear sub conducerea lui Putin, speculații privind poziția sa în guvern
08.11.2025
20:13
1021
Hodorkovski avertizează Europa: Un nou Război Rece cu Rusia este inevitabil, indiferent de deznodământul în Ucraina
08.11.2025
16:48
1042
Planurile de denunțare a regimului fără vize pentru Tadjikistan și Kârgâzstan, clarificate de MAE Chișinău
08.11.2025
15:24
3616
Moldova pregătește o tranziție strategică și graduală către regimul european de vize, explică experții WatchDog
08.11.2025
14:05
962
Maia Sandu configurează noul Consiliu Național de Securitate al R. Moldova cu Anca Dragu în echipă
08.11.2025
13:29
3925
România cere răgaz pentru sancțiunile SUA împotriva Lukoil, Republica Moldova riscă să fie afectată de lipsa combustibilului
08.11.2025
11:56
1982
Moldova pregătește regimul de vize pentru cetățenii CSI: 7 acorduri, pe cale de denunțare!
08.11.2025
11:29
959
Român reținut pentru omor calificat după un accident tragic în Bulgaria: șase imigranți au murit în lacul Vaia
08.11.2025
10:38
971
România caută soluții pentru a evita închiderea rafinăriei Lukoil și impactul asupra Moldovei pe fondul sancțiunilor SUA
08.11.2025
10:23
934
Comisarul european Marta Kos sosește în Republica Moldova pentru discuții despre extindere și viitorul țării
08.11.2025
08:27
773
Horoscopul zilei 08.11.2025
08.11.2025
08:07
839
Rusia lovește din nou: infrastructura energetică a Ucrainei afectată, regiuni întregi fără electricitate
08.11.2025
07:58
901
Ucraina denunță recrutarea a peste 1.400 de africani de către Rusia, profitând de sărăcia continentului
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”
1 MDL
1 EUR
19.69
1 USD
17.04
1 RON
3.87
1 RUB
0.21
1 UAH
0.41




Inapoi














