„Retur la Moldova-Film”: Cum RENAȘTE studioul printr-un film, realizat de STUDENȚI


Un scurtmetraj, realizat de studenți, va fi proiectat în premieră pe 2 noiembrie, ora 18.00, la Cinematograful „Odeon” din capitală.
Pelicula „Paparuda” este realizată în cadrul proiectului educațional „Retur la Moldova-Film” în cooperare cu Ambasada Franței, Ambasada Germaniei și cu Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice.
După o perioadă de pregătire care a avut loc pe tot parcursul lunilor martie - iulie 2015, scurtmetrajul „Paparuda” a fost filmat de către studenți în luna august.
Ideea acestuia a fost aleasă din înscrierile pentru concursul de scenarii. În septembrie și octombrie, studenții au lucrat la post-producție. Pe durata întregului proiect, cineaști profesioniști din Republica Moldova, Germania și Franța au ghidat și au susținut studenții.
Abordarea unică a acestui proiect a fost implicarea studenților în toate fazele de realizare a filmului, întrucât toate au avut loc în Republica Moldova.
Istoria filmului este într-un sat lovit de secetă, unde Dumitru pornește în căutarea apei. Ioana, fata care îl însoțește în drumeție, este un martor tăcut al răutății oamenilor ce apar în cale. În pofida acestei secete umane, Dumitru găsește apa acolo unde cel mai puțin se așteaptă.
Suportul financiar pentru această inițiativă a fost asigurat în mare parte de către Fondul Cultural Germano-Francez, care promovează proiecte în lumea întreagă de peste 10 ani. În 2015, au fost susținute inițiative din 42 de țări, inclusiv „Retur la Moldova-Film”.
Fondată în 1957, Moldova-Film a fost cunoscută ca o platformă înaltă pentru artiștii și intelectualii perioadei sovietice. În anii 1990, datorită situației financiare a „Moldova-Film”, a redus din activitățile sale.
Anul trecut, Ministerul Culturii al Republicii Moldova și-a propus să reînvie instituția și patrimoniul său cultural prin acest proiect.
Intrarea la film este liberă.









































































