00:26:37 29.03.2024
Stiri

Sport 03.07.2018 16:16 Vizualizări2116 Autor: Ziarul National
UPDATE // Radu Albot l-a SURCLASAT pe al 20-lea favorit de la Wimbledon. Pe cine va întâlni Albot în runda secundă la Londra captură

UPDATE // Radu Albot a reușit astăzi să treacă de spanionul Pablo Carreno Busta, după ce s-a reluat meciul suspendat ieri. În cel de-al cincilea set, Radu Albot nu i-a dat nicio șansă spaniolului. Setul a fost adjudecat cu 6-1. În runda următoare, tenismanul din R. Moldova va da piept cu slovenul Aljaz Bedene (71 în clasamentul ATP).

Cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile, Radu Albot, a făcut furori în prima zi la Wimbledon, acolo unde se desfășoară cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului. Albot îl ține în șah pe nr. 12 ATP, Pablo Carreno Busta. Partida dintre cei doi a ajuns în setul cinci și s-a terminat târziu în noapte, cu un fragil avantaj de partea jucătorului nostru.

Primul set a fost adjudecat de spaniolul Pablo Carreno Busta cu scorul de 6-3. Se părea că jucătorul care a ajuns până în runda a patra la Australian Open va avea un meci facil în fața lui Albot, nr. 92 în clasamentul ATP. Nu a fost să fie, pentru că Radu s-a impus cu 6-0 în setul secund, fără ca spaniolul să ofere o replică demnă.

Setul trei a fost echilibrat și s-a ajuns la tie-break. Jucătorul nostru a pierdut la mustață, 7-5.

Pierderea setului trei nu l-a dezechilibrat pe Radu Albot, care și-a continuat evoluția bună. Astfel, acesta s-a impus în setul patru cu 6-2.

Seara târziu, când mingea abia mai putea fi văzută, s-a intrat în setul decisiv. Radu Albot a câștigat un serviciu al adversarului și conducea cu 3-1. În acel moment, arbitrul a decis să suspende partida, pentru că era prea întuneric.

Partida dintre Radu Albot, aflat într-o formă extraordinară, și Pablo Carreno Busta va fi reluată astăzi.

Jucătorul care va învinge va câștiga circa 80 de mii de euro și puncte importante în clasamentul ATP.