01:27:03 27.04.2024

GALERIE FOTO // Capăt de drum pentru Radu Albot la US Open. L-a ținut în ȘAH pe Querrey, dar oboseala și-a spus cuvântul. Radu vine acasă cu un CEC de peste 100 de mii USD

Sport 02.09.2017 09:10 Vizualizări3177 Autor: Ziarul National

Cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile, Radu Albot, a fost eliminat în turul III de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului. Totuși, jucătorul din R. Moldova l-a ținut în șah pe american în primul set, pe care și l-a adjudecat cu 6-4.

Chiar dacă venea după cinci partide istovitoare pe terenurile hard de la Flushing Meadows, Radu a părut foarte proaspăt în partida cu americanul Sam Querrey, al 17-lea favorit al competiției. Jucătorul nostru a pășit hotărât pe Armstrong Stadium și spre surprinderea publicului local a luat primul set: 6-4.

În debutului setului doi Radu și-a pierdut serviciul, iar Querrey a profitat de asta și a gestionat lucrurile, impunându-se cu 6-2.

În setul trei s-a mers cap la cap până la scorul de 3-3, dar Radu a făcut câteva greșeli neforțate și Querrey s-a desprins. În cele din urmă și-a adjudecat setul cu 6-4.

Setul patru parcă a fost tras la indigo cu setul trei. Radu s-a ținut bine până în cel de-al șaptelea game, iar Querrey a reușit să facă break-ul la 4-3. S-a terminat cu 6-4 pentru american.

În pofida aceste înfrângeri, Radu a jucat la US Open cel mai bun tenis al său. Acesta a ajuns în premieră în turul III și a reușit să atragă privirile asupra sa. De asemenea, Radu și-a adjudecat și un cec în valoare de peste 100 de mii de dolari pentru performanța de la US Open.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...