Punctul de trecere a frontierei Leușeni - Albița, luat cu asalt de moldoveni! Apelul autorităților: „La frontiera Republicii Moldova cu România sunt active șapte puncte de trecere a frontierei”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Punctul de trecere a frontierei Leușeni - Albița, luat cu asalt de moldoveni! Apelul autorităților: „La frontiera Republicii Moldova cu România sunt active șapte puncte de trecere a frontierei”](/getimages/620x2000x2/large/e3a4e116dc2c45bcbef3bb7466cedf77.jpg)
Cetățenii R. Moldova au decis să profite de cele patru zile libere, în perioada1 - 4 iunie, planificând o minivacanță peste hotare, și au luat astăzi cu asalt punctele de trecere a frontierei.
Grupul Media pentru Știri de Securitate (GMSS) anunță că, la această oră, la trecerea frontierei cu România se atestă o creștere a valorilor de trafic.
Cel mai aglomerat este punctul de trecere a frontierei Leușeni - Albița, pe sensul de ieșire din Republica Moldova.
Autoritățile cu atribuții la frontieră și-au intensificat măsurile pe linia fluidizării fluxului și degajării circulației transfrontaliere, fiind suplinit numărul de angajați din prima linie de control și a echipamentelor portabile de citire a documentelor, folosită la maximum infrastructura punctelor de trecere, prin deschiderea spre trafic a tuturor arterelor de control, inclusiv aplicarea REVERS – fluxul orientat pe benzile de circulație ale direcției opuse.
„GMSS amintește că la frontiera Republicii Moldova cu România sunt active șapte puncte de trecere a frontierei. Pentru a afla din timp care este situația la trecerea frontierei, recomandăm călătorilor să consulte autoritățile de competență: Poliția de Frontieră sau Serviciul Vamal, urmărind online situația la punctele de trecere”, este îndemnul autorităților.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)