08:33:18 23.12.2025
Stiri

Planul Național de Acțiuni pentru Aderarea la UE, adoptat de Guvern. Vicepremierul Popescu: „Ne pregătim pentru lansarea negocierilor de aderare la UE”

Actualitate 27.10.2023 13:33 Vizualizări1615
Planul Național de Acțiuni pentru Aderarea la UE, adoptat de Guvern. Vicepremierul Popescu: „Ne pregătim pentru lansarea negocierilor de aderare la UE”

Planul Național de Acțiuni pentru Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană pentru anii 2024-2027, menit să alinieze legislația națională la acquis-ul european, a fost aprobat astăzi de către Guvern.

Documentul are peste 240 de pagini și include 1 200 de acțiuni, structurate în 33 de capitole care vizează procesul de ajustare a legislației R. Moldova la rigorile și necesitățile statutului de membru al UE.

„Adoptarea planului are loc pe ultima sută de metri a pregătirii raportului privind extinderea UE. Acest raport urmează să fie prezentat de Comisia Europeană pe 8 noiembrie și în perioada imediat următoare, astăzi – săptămâna viitoare, vom continua să informăm Comisia Europeană privind acele măsuri care apropie R. Moldova de statutul de membru al UE. După cum știți, obiectivul nostru este ca în acest raport al Comisiei Europene să obținem o invitație de a demara negocierile de aderare la UE. Ulterior, în decembrie, statele membre ale UE urmează să se expună pe marginea acestei invitații și noi, în R. Moldova, ne pregătim pentru lansarea negocierilor de aderare la UE”, a detaliat vicepremierul Nicu Popescu, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene.

Șeful diplomației de la Chișinău a adăugat că acest plan reprezintă fundamentul nostru pentru procesul de aderare la UE, iar Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene va asigura coordonarea generală a procesului de implementare a documentului.

Premierul Dorin Recean a solicitat tuturor instituțiilor depună eforturi pentru îndeplinirea prevederilor din Planul Național de Acțiuni pentru Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, acest document fiind unul „foarte important pentru avansarea” republicii noastre pe calea europeană.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
22.12.2025 08:04 656 Horoscopul zilei 22.12.2025
21.12.2025 08:21 1038 Horoscopul zilei 21.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.85 1 USD 16.92 1 RON 3.90 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte