12:45:52 06.11.2025
Stiri

Parlament DIZOLVAT, majoritate constituțională pentru PAS din contul redistribuirii de fotolii sau mandat deplin pentru deputații Partidul „ȘOR”, în cazul în care formațiunea va fi scoasă în afara legii? Răspunsul unui expert constituționalist

Actualitate 08.11.2022 13:05 Vizualizări5638
Parlament DIZOLVAT, majoritate constituțională pentru PAS din contul redistribuirii de fotolii sau mandat deplin pentru deputații Partidul „ȘOR”, în cazul în care formațiunea va fi scoasă în afara legii? Răspunsul unui expert constituționalist

Eventuala interzicere a Partidului „ȘOR” în R. Moldova nu va perturba activitatea actualului Parlament de la Chișinău.

Expertul constituționalist Nicolae Osmochescu a declarat pentru Ziarul NAȚIONAL că o asemenea decizie nu anulează voința alegătorilor și, prin urmare, cei șase deputați ai Partidului „ȘOR”, inclusiv liderul fugar al formațiunii, Ilan Șor, care nu a călcat niciodată la ședințele acestei legislaturi, își vor continua mandatele ca deputați neafiliați.

„Aici trebuie reieșit din spiritul Constituției și al legii. Dacă Partidul Șor va fi scos în afara legii, și sunt toate motivele pentru acest lucru, deputații continuă să-și exercite mandatul lor, pentru că scoaterea partidului în afara legii nu anulează voința electoratului care a votat pentru ei. Numai că, în acest caz, ei nu vor fi în componența unei fracțiuni, dar vor fi independenți. Ei își vor continua mandatul până la sfârșit sau până la alegeri anticipate în calitate de deputați neafiliați”, ne-a spus Nicolae Osmochescu.

CITIȚI și Partidul „ȘOR” poate fi scos în afara legii. Guvernul a pregătit SESIZAREA. Litvinenco: „Există suficiente circumstanțe juridice pentru declararea neconstituționalității Partidului ȘOR”

Întrebat dacă demersul ministrului Justiției, Sergiu Litvinenco, pregătit pentru Curtea Constituțională cu solicitarea de a declara neconstituțional Partidul „ȘOR”, pentru că ar acționa împotriva principiilor statului de drept și este finanțat ilegal, expertul a fost tranșant: „Eu nu sunt procuror și judecător să dau sentița sau decizia, dar sunt argumente irefutabile în susținerea acestor acuzații”.

Menționăm că ministrul Litvinenco a amintit, în demersul său, și constatările autorităților din SUA, dar și materialele ajunse în spațiul public, care „demonstrează că acest partid promovează interesele unui stat străin, ceea ce înseamnă că acționează împotriva suveranității și independenței R. Moldova”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
06.11.2025 08:05 394 Horoscopul zilei 06.11.2025
Top stiri
06.11.2025 08:05 374 Horoscopul zilei 06.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.68 1 USD 17.13 1 RON 3.87 1 RUB 0.21 1 UAH 0.41
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte