07:50:04 27.06.2025
Stiri

Numărul de vehicule electrice a ajuns la 42 de milioane pe plan mondial

Actualitate 29.07.2024 13:22 Vizualizări1041
Numărul de vehicule electrice a ajuns la 42 de milioane pe plan mondial Reuters

Numărul vehiculelor electrice (EV) pe plan mondial continuă să crească rapid, conform celor mai recente ale Centrului de cercetări în domeniul energiei solare şi a hidrogenului (ZSW) din Germania, transmit DPA și Agerpres.

La finalul anului trecut erau în circulaţie aproximativ 42 milioane de maşini cu motoare electrice, cu aproximativ 50% mai multe decât în 2022. Cifra include vehiculele complet electrice, hibride plug-in şi maşinile electrice cu prelungitor de autonomie (Range Extender).

Conform ZSW, 23,4 milioane de maşini electrice erau în China, mai mult de jumătate din stocul mondial. Pe următoarele locuri, la mare distanţă, se află Statele Unite, cu 4,8 milioane, Germania, cu 2,3 milioane, Franţa, cu 1,6 milioane şi Marea Britanie, cu 1,5 milioane.

Pe termen lung, este puţin probabil să se modifice dominaţia Chinei, creşterea în acest an fiind de 60%, mult mai solidă decât în alte ţări.

Pentru ca Germania să-şi îndeplinească obiectivele de electromobilitate, trebuie stimulată piaţa, a apreciat Andreas Püttner de la ZSW. "Iniţiativa Guvernului german de a spori promovarea maşinilor electrice este doar un prim pas", a explicat oficialul ZSW. El a sugerat renunţarea la subvenţiile pentru vehiculele pe benzină şi motorină.

Anul trecut, cei mai mari producători de vehicule complet electrice şi hibride plug-in au fost firma chineză BYD (cu peste trei milioane), compania americană Tesla (cu 1,8 milioane) şi grupul german VW (cu un milion).

Pe locul şase se află BMW (aproximativ 570 000 unităţi) iar pe zece Mercedes (aproximativ 400 000 EV).

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte