Stiri

Municipiul Cahul va avea un monument în memoria victimelor DEPORTĂRILOR staliniste

Actualitate 23.09.2022 12:37 Vizualizări1547
Municipiul Cahul va avea un monument în memoria victimelor DEPORTĂRILOR staliniste

O compoziție arhitectural-monumentală în memoria victimelor deportărilor staliniste va fi instalată în municipiul Cahul. Monumentul va fi edificat la intersecția străzilor Ștefan cel Mare și Sfânt și Ioan Vodă cel Cumplit.

O hotărâre în acest sens a fost aprobată, astăzi, de către Executiv, întrunit în ședință la Cahul.

Urmare a operațiunii „IUG” (Sud) din iulie 1949, au fost deportate 1 183 de familii, dintre care 243 de familii proveneau din raionul Cahul.

Tot astăzi, Guvernul a decis instalarea bustului poetului Andrei Ciurunga pe Aleea personalităților din Cahul, orașul său de baștină.

Andrei Ciurunga, cunoscut și ca Robert Cahuleanu, este un nume de referință în literatura română - poet, memorialist, martir al închisorilor regimului dictatorial comunist român. Proiectul bustului va fi avizat de Ministerul Culturii.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.94 1 USD 17.22 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri