18:49:48 20.02.2026
Stiri

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, discută la Washington securitatea energetică și investițiile SUA în proiectele strategice ale Republicii Moldova

Actualitate 20.02.2026 17:26 Vizualizări120
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, discută la Washington securitatea energetică și investițiile SUA în proiectele strategice ale Republicii Moldova

La invitația Secretarului pentru Energie, Chris Wright, și a lui Doug Burgum, Secretar al Internelor, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, va efectua în perioada 23–25 februarie o vizită de lucru în Statele Unite ale Americii, unde, pe 24 februarie, va participa la Transatlantic Gas Security Summit. La eveniment va fi prezentă și directoarea generală pentru energie din cadrul Comisiei Europene, Ditte Juul Jørgensen. În cadrul summitului vor fi abordate viitorul relației energetice pe termen lung dintre SUA și Europa, reducerea riscurilor și procesele de dereglementare, finanțarea energiei, gazele naturale lichefiate, precum și impactul revoluției AI asupra sectorului energetic.

În timpul vizitei, Dorin Junghietu va avea o agendă amplă de întrevederi cu oficiali americani, reprezentanți ai instituțiilor financiare internaționale și parteneri din sectorul energetic. Scopul principal al deplasării este consolidarea și aprofundarea cooperării bilaterale cu SUA în domeniul securității energetice, dar și atragerea de investiții în infrastructura și proiectele energetice ale Republicii Moldova.

Ministrul va purta discuții cu reprezentanți ai Departamentului Trezoreriei SUA, inclusiv cu Sara Thannhauser, Associate Director în cadrul Office of Foreign Assets Control (OFAC). În cadrul acestor întrevederi vor fi analizate aspecte ce țin de conformarea la regimurile de sancțiuni internaționale și de impactul lor asupra sectorului energetic național, precum și modul în care pot fi gestionate mai eficient aceste riscuri.

Totodată, oficialul moldovean se va întâlni cu Sajjad Shah, Director pentru Europa și Asia Centrală la Banca Mondială, precum și cu Eugene Rhuggenaath, Director Executiv care reprezintă Republica Moldova în Consiliul Grupului Băncii Mondiale. Discuțiile se vor concentra pe identificarea și valorificarea oportunităților de finanțare pentru proiecte strategice din sectorul energetic. Printre temele de pe agendă se află și proiectul de construcție a centralelor electrice cu termoficare de 55 MW în municipiul Chișinău, un proiect esențial pentru modernizarea și eficientizarea sistemului de alimentare cu energie și căldură al capitalei.

Un alt subiect important îl constituie procesul de construcție a liniei electrice Strășeni–Gutinaș, finanțată printr-un parteneriat strategic cu Statele Unite. În acest context, ministrul va avea întrevederi cu reprezentanți ai companiei Black & Veatch, care elaborează studiul de prefezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș. Proiectul este considerat esențial pentru consolidarea interconectării Republicii Moldova cu sistemul energetic european și pentru creșterea rezilienței rețelei electrice naționale.

Ministrul Dorin Junghietu va avea, de asemenea, întrevederi la nivel înalt cu membri ai Congresului SUA. Aceste discuții vor viza perspectivele cooperării bilaterale în domeniul securității energetice, inclusiv sprijinul pentru proiecte de diversificare a surselor de energie și de reducere a dependențelor externe.

Agenda vizitei cuprinde și întâlniri la Departamentul de Stat al SUA, unde vor fi abordate prioritățile cooperării bilaterale dintre Republica Moldova și Statele Unite, precum și sprijinul continuu oferit de partea americană pentru reformele structurale și investițiile în sectorul energetic moldovenesc.

De asemenea, Dorin Junghietu se va întâlni cu reprezentanți ai United States Energy Association și ai Oil and Gas Association. În cadrul acestor discuții vor fi analizate tendințele regionale și globale în domeniul gazelor naturale, rolul Republicii Moldova în inițiativele de diversificare a surselor de aprovizionare cu gaze, dar și modul în care țara noastră poate contribui la și beneficia de dezvoltarea Coridorului Vertical de gaze, parte a eforturilor mai largi de consolidare a securității energetice în regiune.

Stiri relevante
Top stiri
20.02.2026 08:34 549 Horoscopul zilei 20.02.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.13 1 RON 3.96 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte