08:30:22 05.05.2025
Stiri

Ministerul Sănătății cumpără zeci de burghie medicale după scandalul cu „bormașina”

Social 15.10.2013 14:13 Vizualizări1209
Ministerul Sănătății cumpără zeci de burghie medicale după scandalul cu „bormașina” pan.md

Ministerul Sănătății intenționează să cumpere 14 burghie medicale pentru intervenții ortopedice și traumatologice și încă 24 de dispozitive pentru intervenții neurochirurgicale. Agenția Medicamentelor și Dispozitivelor Medicale a anunțat, astăzi, o licitație pentru procurarea echipamentului care va fi repartizat în diferite instituții medico-sanitare din republică.

Deocamdată, nu se știe cât vor costa instrumentele medicale. Anterior, Spitalul pentru copii „Valentin Ignatenco” și Spitalul de Urgență au primit în dar câte un set de instrumente pentru operații, care conținea și un burghiu. Prețul anunțat atunci era de 268 de mii de lei.

Amintim că, la sfârșitul lunii iulie curent, a fost făcut public un filmuleț în care apăreau câțiva chirurgi ai Spitalului „Valentin Ignatenco” în timp ce operau un băiețel folosind o bormașină industrială și un clește ruginit. Scandalul a luat amploare, iar autoritățile au format grupuri de lucru care să stabilească cum au ajuns instrumentele industriale în sala de operații. După verificări, s-a constatat că asemenea bormașini erau folosite și în alte instituții medicale din republică, din lipsă de echipament modern.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte