23:09:29 06.08.2025
Stiri

Liderul separatist de la Tiraspol încearcă să RECRUTEZE tineri din regiune pentru armata lui Putin

Actualitate 23.01.2024 15:59 Vizualizări1850
Liderul separatist de la Tiraspol încearcă să RECRUTEZE tineri din regiune pentru armata lui Putin

Liderul separatist de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a cerut așa-zisului minister de externe din regiune să crească, anul acesta, numărul tinerilor care ar obține cetățenia Rusiei. Krasnoselski i-a solicitat lui Vitali Ignatiev „îmbunătățirea activității reprezentanței oficiale a pmr de la Moscova” și extinderea sarcinilor acestei structuri. În opinia sa, structura ar trebui să ofere „mai multă consiliere și sprijin juridic”.

„Aici vreau să mă opresc asupra problemelor globale de bază care există astăzi. Și problema nr. 1 este dobândirea cetățeniei Federației Ruse de către tineri și cei născuți după prăbușirea URSS. Din păcate, nu toți cetățenii din Transnistria au o astfel de oportunitate. Nu este corect. Prin urmare, Consiliul Suprem, alte organisme guvernamentale și administrative, inclusiv Ministerul Afacerilor Externe, trebuie să-și intensifice activitatea în această direcție”, a declarat Krasnoselski, citat de novostipmr.com.

Directivele liderului de la Tiraspol au fost date în contextul în care, pe 18 decembrie 2023, președintele rus Vladimir Putin a semnat un decret care facilitează procedura de obținere a cetățeniei ruse pentru cetățenii din Republica Moldova, Kazahstan și Belarus. În replică, premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a avertizat că decretul semnat de Putin reprezintă o încercare a de a recruta tineri pentru a-i trimite în războiului din Ucraina.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte