09:05:18 16.12.2025
Stiri

Liderii europeni acuză Rusia pentru strategia sa de slăbire a UE

Știri 21.10.2016 19:00 Vizualizări1109
Liderii europeni acuză Rusia pentru strategia sa de slăbire a UE paginaderusia.ro

La summit-ul UE care are loc în perioada 20-21 octombrie, la Bruxelles, a fost abordată intervenția Rusiei în politica internă a Europei. Liderii țărilor europene au fost de acord că Rusia încearcă să slăbească Uniunea Europeană, care în aceste condiții trebuie sa adopte un curs unic fata de Moscova.

Potrivit președintelui Consiliului European, Donald Tusk, Rusia continua activitatea de subminare, „de la violări ale spațiului aerian la campanii de informare, atacuri cibernetice, amestec în procesele politice din UE și nu numai”.

„Având în vedere aceste exemple, e clar că strategia Rusiei este să slăbească UE”, a spus Tusk într-o conferință de presă, târziu după miezul nopții.

„Scopul nostru nu este să creăm tensiuni cu Rusia. Noi pur și simplu reacționăm la pașii făcuți de Rusia. Sigur că UE este permanent deschisă dialogului, dar nu ne vom compromite valorile și principiile”, a insistat președintele Consiliului. „De aceea, am căzut de acord să ne menținem orientarea și mai ales să păstrăm unitatea UE”, a adăugat el.

Tusk a anunțat, de asemenea, disponibilitatea UE de a ajuta la investigarea prăbușirii zborului MH17 din Donbas. „Liderii și-au exprimat sprijinul deplin pentru eforturile guvernului olandez în cadrul anchetei în curs de desfășurare. Toate țările care sunt în măsură să ajute investigația și urmărirea penală, ar trebui să o facă”, – a subliniat șeful Consiliului Europei.

Liderii europeni au convenit și să ia în calcul toate opțiunile în caz că Rusia continuă să comită atrocități în Siria, alături de armata siriană. Cu toate acestea, ei nu au formulat explicit opțiunea unor noi sancțiuni, așa cum era prevăzut în forma inițială a concluziilor summitului, au discutat doar posibilitatea de impunere a unor măsuri punitive.

Reuters afirmă că Italia s-a opus până la capăt ideii de suplimentare a sancțiunilor împotriva Moscovei, deși Regatul Unit, Franța și Germania au insistat pentru maximum de presiuni pentru încetarea asaltului asupra rebelilor sirieni de la Alep.

Citiți continuarea AICI.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
16.12.2025 08:32 73 Horoscopul zilei 16.12.2025
Top stiri
16.12.2025 08:32 44 Horoscopul zilei 16.12.2025
15.12.2025 08:04 704 Horoscopul zilei 15.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte