16:04:42 28.03.2024
Stiri

Inter, în FINALA Champions League. Lautaro Martinez, declarație războinică după a decis derby-ul Inter – AC Milan 1-0: „Finalele nu se joacă, se câștigă!”

Actualitate 17.05.2023 16:00 Vizualizări1954 Autor: Ziarul National

Inter a învins-o pe AC Milan, scor 1-0, marți seară, în returul din semifinalele UEFA Champions League, mulțumită unui gol marcat de Lautaro Martinez. „Nerazzurrii” și-au adjudecat astfel primul loc din marea finală a celei mai importante competiții intercluburi, după ce s-au impus în fața rivalilor din Milano și în partida tur, 2-0.

Inter s-a calificat în finala UEFA Champions League a acestui sezon, după ce s-a impus fără drept în semifinale contra marii rivale, AC Milan, scor 2-0 în tur și 1-0 în retur.

Partida retur, disputată marți seară, pe „Giuseppe Meazza”, a debutat cu o primă repriză în care AC Milan a avut ocaziile mai mari. Hernandez, Diaz și Leao au trecut, pe rând, pe lângă deschiderea de scor, însă Inter a scăpat de fiecare dată fără gol primit. De asemenea, gazdele au ratat și ele două ocazii mari în finalul primei reprize, prin Barella și Dzeko. După o primă repriză în care AC Milan a reușit să creeze ceva pericol la poarta adversă, în partea a doua Inter a practicat un joc impecabil și s-a închis perfect. „Rossonerii” nu au mai cadrat niciun șut pe spațiul porții în ultimele 45 de minute, iar cu un sfert de oră înainte de fluierul final a venit și lovitura de grație. Lautaro Martinez și Romelu Lukaku au combinat perfect în careul advers, iar responsabilitatea de a finaliza i-a revenit argentinianului. Lautaro l-a executat pe Maignan cu un șut surprinzător la colțul scurt și a anihilat orice urmă de speranță pe care o mai aveau cei de la AC Milan.

După ce s-a impus cu 2-0 în deplasare, Inter Milano a câștigat și returul de pe „Giuseppe Meazza” și a devenit prima finalistă a acestui sezon de UEFA Champions League.

În ultimul act, care se va disputa la Istanbul, în Turcia, Inter o va aștepta fie pe Manchester City, fie pe Real Madrid. Partida tur a acestora din urmă s-a terminat la egalitate, scor 1-1 pe Santiago Bernabeu, iar returul de pe Etihad e programat miercuri, 17 mai, de la ora 22:00.

Lautaro Martinez, marcatorul unicului gol de pe „Giuseppe Meazza”, a avut o declarație războinică la finalul derby-ului de marți seară:

„Este vorba despre multă istorie în acest derby și am simțit asta. Am făcut o treabă grozavă, le-am spus-o și băieților în vestiar. Unitatea echipei a făcut diferența, am experimentat-o și la Cupa Mondială. Dacă echipa este unită și toți trag pentru același obiectiv, orice este posibil. Am demonstrat că Inter merită să trăiască astfel de momente.

În fiecare zi încerc să mă perfecționez și să dau o mână de ajutor colegilor mei, chiar și din această postură, cea de campion mondial. Finala? Vom vedea pe cine vom întâlni la Istanbul. Cert este că vom juca și vom da tot ce putem. Se spune că finalele nu se joacă, ci se câștigă! Așa o să fie”, a declarat Lautaro Martinez, potrivit Prosport.ro.