15:51:21 05.08.2025
Stiri

Kremlinul critică dur condamnarea bașcanului Găgăuziei: Peskov acuză presiuni politice în R. Moldova

TOP 05.08.2025 13:24 Vizualizări497
Kremlinul critică dur condamnarea bașcanului Găgăuziei: Peskov acuză presiuni politice în R. Moldova

Dmitri Peskov, purtatorul de cuvant al presedintelui Rusiei, Vladimir Putin, a reacționat la condamnarea bașcanului Găgăuziei, Evghenia Guțul, la 7 ani de închisoare. El a afirmat că decizia judecătorilor este „motivată politic”.

În opinia lui Peskov, opoziția din R. Moldova este „suprimată”, iar cetățenii „sunt lipsiți de posibilitatea de a vota pentru cei pe care îi preferă”.

Trebuie menționat că bașcanul Evghenia Guțul a fost condamnată astăzi, 5 august, la 7 ani de închisoare pentru complicitate la finanțarea ilegală a fostului Partid „ȘOR” și pentru acceptarea finanțării ilegale a formațiunii. Aceasta suma se ridica la aproximativ 42,5 milioane de lei.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte