08:29:52 04.05.2024

Inter Milan a câştigat al 20-lea titlu de campioană a Italiei, după un derby nebun cu AC Milan

Actualitate 23.04.2024 12:59 Vizualizări1012 Autor: ZiarulNational

Internazionale Milano a devenit pentru a 20-a oară în istorie campioana Italiei după ce a câştigat, luni seara, derbiul jucat împotriva formaţiei AC Milan, scor 2-1.

Partida a contat pentru etapa a 33-a a campionatului de fotbal al Italiei, ceea ce înseamnă că Inter a câştigat de o manieră entuziasmantă Lo Scudetto, având 17 puncte avans, tocmai faţă de AC Milan, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

Acerbi şi Thuram au marcat pentru Inter, iar Tomori nu a reuşit să reducă din diferenţă, pentru AC Milan, pe parcursul unui final de meci extrem de încins. De altfel, nervii au cedat în prelungiri, când Hernandez şi Calabria, ambii de la AC Milan, dar şi Dumfries, de la Internazionale Milano, au fost eliminaţi.

S-a terminat 2-1 pentru Inter, iar trupa antrenată de Simone Inzaghi are posibilitatea, de acum, să-şi treacă şi a doua stea pe echipamentul de joc, ştiut fiind faptul că echipele din Italia îşi trec câte o stea pe tricou la fiecare 10 titluri de campioană câştigate.

Trofeul cucerit cu Internazionale Milano este primul Lo Scudetto câştigat de Simone Inzaghi, 48 de ani, în cariera de antrenor. Tehnicianul italian a mai câştigat Cupa Italiei şi de două ori Supercupa Italiei, cu Lazio Roma, două Cupe ale Italiei şi trei Supercupe ale Italiei, cu Internazionale Milano, formaţie cu care a ajuns şi până în finala UEFA Champions League în sezonul 2022-2023.

Ca jucător, Simone Inzaghi a fost campion al Italiei cu Lazio Roma, în sezonul 1999-2000. Cu gruparea din capitala Italiei, Simone Inzaghi a mai câştigat trei Cupe ale Italiei, Supercupa Italiei şi Supercupa Europei.

De remarcat că, după succesul de luni seara, fotbaliştii de la Internazionale Milano au sărbătorit Lo Scudetto pe acordurile unei renumite melodii româneşti interpretate de Ionuţ Cercel, maneaua respectivă fiind melodia favorită a mijlocaşului turc Hakan Calhanoglu.

03.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Să nu ne deprindem, ...

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...