10:04:44 27.04.2024

FOTO // Realizarea ISTORICĂ pentru sportul din R. Moldova. Echipa națională de para judo a obținut două medalii de AUR la Grand Prix-ul IBSA de la Tokyo

Actualitate 05.12.2023 14:53 Vizualizări1272 Autor: Ziarul National

Reprezentanții echipei naționale de para judo a R. Moldova au reușit să obțină două medalii de aur la Grand Prix-ul de la Tokyo, Japonia, desfășurat în perioada 4-5 decembrie.

Oleg Crețul a obținut aurul la categoria de greutate de sub 90 kg. În drumul său spre podium, sportivul nostru a reușit să învingă rivali din Japonia, Suedia, Franța și Marea Britanie.

Ion Basoc a câștigat aurul la categoria de greutate 90+. Sportivul nostru a ieșit victorios din luptele cu sportivi din Uzbekistan și Mongolia, câștigând finală împotriva dublului campion paralimpic și triplului campion mondial Ilham Zakiyev din Azerbaidjan.

A treia membră a echipei noastre, Ina Cernei a ocupat locul 7.

Până în prezent, sportivii moldoveni au reușit să obțină doar medalii de bronz la Grand Prix-ul IBSA de judo. Grand Prix-ul face parte dintr-o serie de turnee ce le permit sportivilor participanți să acumuleze puncte de rating, care vor juca un rol important în asigurarea calificării la Jocurile Paralimpice de la Paris 2024.

Succesele lui Oleg Crețul și Ion Basoc le-au permis să-și consolideze poziția în fruntea clasamentului mondial, sporindu-i astfel șansele de a se califica la Jocurile Paralimpice.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...