21:42:18 28.06.2025
Stiri

Europarlamentar: „Noul Guvern de la Chișinău mi-a confirmat toate așteptările optimiste”

Politică 25.07.2019 11:40 Vizualizări1058
Europarlamentar: „Noul Guvern de la Chișinău mi-a confirmat toate așteptările optimiste”

Vicepreședintele Grupului PPE din Parlamentul European, Siegfried Mureşan, care a avut ieri la Bruxelles o întrevedere cu prim-ministrul Maia Sandu și ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicolae Popescu, susține că „noul Guvern de la Chișinău mi-a confirmat toate așteptările optimiste pe care le-am avut după vizita mea la Chișinău de luna trecută”.

„Voi continua să sprijin Republica Moldova la fel de mult în Parlamentul European, inclusiv prin obținerea de fonduri suplimentare de la Bugetul UE pentru Vecinătatea estică. Voi fi alături cu tot ce pot de românii din Republica Moldova”, a declarat Mureșan după întâlnire.

Membrul delegaţiei la Comisia parlamentară de asociere UE-Moldova a îndemnat membrii Parlamentului European să întreprindă cât mai multe vizite în Republica Moldova, fiind importantă menținerea interesului pentru republica noastră în structurile europene.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
27.06.2025 15:57 670 27.06.2025: Alertă Meteo Galben

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte