16:08:02 27.04.2024

Actualitate 22.11.2023 12:40 Vizualizări1923 Autor: Ziarul National
EURO2024: România învinge Elveția cu 1-0 și merge la EURO de pe primul loc și neînvinsă Profimedia

Arena Națională de la București a fost învăluită într-o atmosferă de sărbătoare, cu peste 50 000 de fani entuziaști care au celebrat calificarea triumfală a echipei naționale a României la EURO 2024, transmite Newsweek.

România învinge Elveția cu 1-0 și merge la EURO de pe primul loc și neînvinsă

În prima repriză, tricolorii au avut câteva ocazii de a deschide scorul, dar niciunul dintre șuturile lor nu a reprezentat o amenințare reală pentru poarta adversă.

În schimb, elvețienii au avut și ei momente de pericol, cu o intervenție salvatoare a portarului Moldovan în minutul 18.

Eroii partidei au fost Moldovan și Alibec, care au contribuit la victoria României. În repriza a doua, Moruțan și Alibec au adus bucurie suporterilor în minutul 50, când Alibec a marcat decisiv după o centrare a căpitanului Stanciu.

Chiar și în fața presiunii crescânde a elvețienilor, Moldovan a făcut intervenții de excepție, menținând avantajul tricolorilor.

Cu intrările lui Răzvan Marin și Ianis Hagi în minutul 64, România a căutat să profite de spațiile create de presiunea elvețienilor. Cu o apărare solidă și joc ofensiv, echipa lui Iordănescu a rămas în control. Moldovan a continuat să-și pună amprenta pe meci, realizând o altă intervenție crucială în minutul 82.

Fostul fotbalist și actualul președinte al FRF, Ionuț Lupescu, a declarat: "Mă bucur foarte tare pentru băieți. A fost greu și astăzi, dar important este că au câștigat și s-au menținut pe primul loc."

România încheie campania de calificare neînvinsă, ocupând prima poziție în clasament cu 22 de puncte. Această performanță o plasează în urna a doua valorică la tragerea la sorți pentru grupele EURO 2024, programată pe 2 decembrie.

Echipa națională a României se îndreaptă acum cu încredere către Campionatul European din vara următoare, marcând un pas important în parcursul său fotbalistic.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...