02:37:01 14.09.2025
Stiri

Documentul care DEMONSTREAZĂ că PSRM insistă pentru ideea de a redenumi strada O.Goga în „Suvorov”

Social 12.02.2020 08:30 Vizualizări1974
Documentul care DEMONSTREAZĂ că PSRM insistă pentru ideea de a redenumi strada O.Goga în „Suvorov”

Propunerea de a schimba denimirea străzii Octavian Goga din capitală în Alexandr Suvorov nu ar fi venit din partea Asociației Obștești „Fraternitatea Cadeților”, ci din partea fracțiunii PSRM a Consiliului Municipal Chișinău (CMC). TIMPUL a intrat în posesia unor documente care confirmă acest lucru.

Astfel, pe 19 decembrie 2019, Serghei Nazarenco, conducătorul Asociației Obștești „Fraternitatea Cadeților”, i-a adresat o scrisoare lui Serghei Afanasenco, președintele fracțiunii PSRM a CMC, prin care îl informa că, pe data de 24 noiembrie 2020, se vor împlini 290 de ani de la nașterea lui Suvorov și cerea să fie găsită o stradă din Chișinău, care să poarte numele generalisimului rus.

Cel mai probabil, între Nazarenco și socialiști a avut loc o înțelegere prealabilă, căci peste doar două zile, pe 21 noiembrie, Afanasenco i-a solicitat primarului general Ion Ceban să accepte redenumirea străzii Goga în Suvorov.

CITIȚI și DOC // Strada Octavian Goga din Chișinău ar putea fi REDENUMITĂ în cinstea unui general rus: Demersul socialiștilor și doleanța lui Tkaciuk

Șeful fracțiunii PSRM lasă să se înțeleagă că decizia ar fi fost luată cu implicarea tuturor fracțiunilor din Consiliu, deși consilierii PL au aflat despre aceasta mult mai târziu. Ulterior, Svetlana Dogotaru, arhitecta-șefă a orașului, a solicitat tuturor fracțiunilor să înainteze câte un membru în componența Comisiei pentru reglementarea urbonimicelor din Chișinău, pentru a pune în discuție inclusiv această inițiativă.

„Fracțiunea PL din CMC le amintește tovarășilor socialiști că OCTAVIAN GOGA a fost un mare poet român, membru al Academiei Române, implicat în făurirea României Mari, om de cultură care a marcat prima jumătate a sec. XX, pentru o scurtă perioadă și prim-ministru. Pentru comparație, A.V. SUVOROV a fost un general al imperiului Rus care a pus în aplicare politica de expansiune a hotarelor imperiului Țarist către Dunăre și micșorare a influenței Imperiului Otoman în această zonă. (…) Considerăm asemenea intenții drept încercări de resuscitare a vechii ideologii sovietice prin care adevărul istoric era înlocuit cu minciuni propagandistice și ne rezervăm dreptul de a împiedica asemenea abuzuri pe toate căile democratice puse la dispoziție de legislația națională și internațională”, menționează liberalii din CMC.




Autor:
Top stiri
13.09.2025 08:41 538 Horoscopul zilei 13.09.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte