19:16:09 18.12.2025
Stiri

DETALII despre tinerii DISPĂRUȚI în ultimele zile: Ce site-uri accesa pe Internet studenta de la Medicină înainte de dispariție

Social 20.01.2016 16:30 Vizualizări2775
DETALII despre tinerii DISPĂRUȚI în ultimele zile: Ce site-uri accesa pe Internet studenta de la Medicină înainte de dispariție captura privesc.eu

Băiatul de la Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM), care acum câteva zile a fost dat dispărut, a fost găsit viu și nevătămat.

Inspectoratul General al Poliției (IGP) vine cu noi detalii despre persoanele dispărute în ultimele septămâni, asta după ce mai mulți internauți și-au manifestat astăzi îngrijorarea pe rețelele de socializare și au învinuit poliția că nu-și face meseria, de vreme ce au loc atâtea incidente care nu sunt elucidate.

În cazul tânărului de la ASEM, șeful interimar al IGP, Gheorghe Cavcaliuc, susține că acesta a fost indentificat într-un apartament din capitală, alături de alți prieteni și că ar fi vorba mai degrabă de „cei șapte ani de acasă” ai tânărului, decât de o dispariție misterioasă.

„Se afla în stare de ebrietate, nu știu dacă alcoolică sau narcotică. Este vorba de cei șapte ani de acasă și de relația lui cu părinții. Polițiștii și-au făcut meseria și l-au găsit. Nu a fost ușor să dăm de el, dar l-am găsit viu și nevătămat, nu știu… poate are vreo intoxicație, ținând cont de starea în care a fost găsit”, a spus Cavcaliuc pe un ton ironic în cadrul unei conferințe de presă.

Cât privește studenta de la Medicină, Gabriela Patrașcu, dispărută de mai bine de o săptămână, oamenii legii susțin că au în calcul trei versiuni – fie că aceasta ar putea fi victima unei infracțiuni, putea ajunge într-o situație excepțională, cum ar fi plimbatul pe gheață sau chiar sinucidere, ori s-a retras la vreo mănăstire.

„Indiciile ne duc mai mult spre a treia versiune, asta pentru că fata era mai timidă, era credincioasă și mergea în fiecare sâmbătă și duminică la biserică. Acest fapt ne face să credem că nu ar fi vorba de o sinucidere, pentru că este considerat un păcat să te sinucizi… Clar că nu le putem spune părinților aceste versiuni pentru a nu-i emoționa și mai mult”, a spus șeful Inspectoratului de Poliție al sectorului Buiucani, Pavel Voicu.

Potrivit acestuia, motiv de îngrijorare a trezit și faptul că, cu câteva zile înainte de dispariție, tânăra a accesat pe Internet site-uri despre motivele sinuciderii, cum să te sinucizi etc.

„Am găsit chiar și un mesaj al fetei că se află între viață și moarte, că are lumea ei. Mai mult, chiar și colegele de facultate spun că ea avea lumea ei și, deseori când o invitau la diferite manifestații, aceasta refuza. Chiar și rudele ne-au spus că aceasta nu era înțeleasă de părinți, care mereu îi spuneau să învețe, nu îi permiteau să meargă undeva. Deseori tânăra se plângea că îi este greu, că este singură, că nu îi este ușor și că ar vrea să se ducă undeva, să abandoneze Medecina”, a mai spus Voicu.

Potrivit șefului interimar al IGP, în căutarea acesteia au fost implicate mai multe instituții subordonate Ministerului Afacerilor Interne, care continuă căutările, cercetând și mănăstirile din R. Moldova, în speranța că tânăra s-ar fi retras acolo.

Potrivit lui Cavcaliuc, în acest an au fost depuse la poliție 26 de cereri de dispariție a persoanelor, 25 dintre care au fost găsite.

„Cetățenii pot sta liniștiți. Nu avem niciun motiv de îngrjorare. Mesajele postate pe internet, potrivit cărora ar trebui să ne alarmeze aceste dispariții, sunt doar niște presupuneri. Noi am venit cu probe”, a conchis Cavcaliuc.

Autor: Galina Munteanu
Stiri relevante
Top stiri
18.12.2025 07:52 599 Horoscopul zilei 18.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.91 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte