CURIOZITĂŢI despre viaţa lui John F. Kennedy la Casa Albă: era comod, dormea la prânz şi avea cada plină cu jucării de cauciuc
2437
sursa: click.ro Din interviurile realizate de Arthur Schlesinger cu Jakie Kennedy în 1964 reuşim să aflăm cum era fostul preşedinte american în privat, în relaţia cu soţia şi copiii săi.
Fascinaţia pentru viaţa familiei Kennedy n-a pălit nicio clipă, iar lecturarea volumului „Viaţa mea cu John F. Kennedy” realizată pe baza interviurilor istoricului şi sociologului Arthur Schlessinger cu fosta Primă Doamnă, Jacqueline Kennedy, ne dezvăluie cum era, de fapt, fostul lider de la Casa Albă.
Aşa aflăm că lui John F. Keneddy „nu-i plăcea să plece de-acasă, fie că stăteam în Georgetown, la Cape, fie că eram la casa mamei mele din Newport, şi chiar când eram la Casa Albă. Semăna cu tatăl lui în această privinţă. Tatălui său îi plăcea să stea acasă şi considera că avea cea mai bună mâncare şi că tot ce era mai bun era la tine acasă. Aşa că şi el a crescut tot aşa, cu ideea că totul e bine acasă."
Din acest motiv, în prima iarnă petrecută la Casa Albă ca pereche prezidenţială, Jackie şi John n-au ieşit decât de vreo trei ori, de obicei în vizite la prieteni.
„Era mult mai amuzant ca oamenii să vină la tine în vizită”, spunea Prima Doamnă. „Şi aşa JFK lucra întotdeauna până târziu şi trebuia să găsesc tot felul de trucuri ca să-i ţin pe copii treji, ca să-i vadă înainte de culcare.”
Cât despre mici distracţii, cum era de pildă vizionarea filmelor acasă, nici asta nu l-a prins pe preşedinte. Vedeau, cel mult, zece filme pe an. „Poate în prima iarnă ne-am uitat la câteva. Serios, nu la foarte multe, pentru că nu-mi vin în minte decât patru sau cinci pe care le-am văzut în toată perioada aceea. Cred că în vară s-a uitat la ceva mai multe..."
Dar care era programul zilnic al preşedintelui Kennedy?
„Se trezea la opt fără un sfert şi George, valetul nostru, venea să bată la uşa dormitorului nostru, apoi se dădea jos din pat şi mergea în dormitorul lui ca să ia micul dejun acolo. Eu sunam să mi se aducă micul dejun la aceeaşi oră sau mai dormeam puţin. Apoi intrau copiii şi se năpusteau să deschidă televizorul şi auzeai numai zgomote şi urlete de la desenele animate sau de la exerciţiile de înviorare. Iar Jack şedea acolo, pe un scaun, cu tava în faţa lui, cititnd cele 50 de ziare de dimineaţă sau cu teancul de rapoarte peste care urma să se uite cu secretarul lui. Apoi făcea o baie. Şi întotdeauna mi s-a părut amuzant pentru invitaţii care foloseau baia lui că dădeau peste cada lui, care era plin de animăluţe de cauciuc, raţe, porcuşori roz şi altele. Asta pentru că mereu îmi spunea, când făcea baie cu băieţelul nostru: „Dă-mi ceva să-l amuz cât fac baie”. Nu-l deranja să-i aibă pe copii lângă el când făcea baie... Şi întotdeauna venea la mine înainte să plece la birou, intra să mă vadă şi s-o ia pe Caroline (fiica lor - n.r.) la birou în fiecare zi... Mai târziu, a venit şi rândul celui mic să meargă cu el la birou.”
Şi prânzul era un moment pe care fostul preşedinte adora să-l ia în familie. „Numai dacă era vorba despre un prânz de afaceri mergea în sufrageria de la parter. Altfel, mâncam cu toţii în sufrageria de la etajul nostru. Ştia că acesta era locul nostru privat şi că aveam copiii mici. Era foarte diferit de cum este acum, când toată lumea vizitează băile şi multe altele.”
Şi, la fel de mult, ţinea la somnul lui de după-amiază! „Avea la dispoziţie 45 de minute şi-şi dădea toate hainele jos de pe el, se schimba în pijama, se băga în pat şi, după câteva zeci de minute, se trezea. Eu mă gândeam că pentru un somn de 45 de minute, de ce să te mai deranjezi să te schimbi de toate hainele? Eu aveam nevoie de 45 de minute doar ca să mă cuibăresc în pat şi să încerc să aţipesc. Uneori, când lua prânzul în camera lui, stătea în pat. Mâncam şi eu cu el, apoi, înainte de-a se culca, îi trăgeam draperiile, îi deschideam fereastra, iar mai târziu reveneam să-l trezesc şi stăteam cu el până se îmbrăca. Asta era ora mea cu el, fără copii. Totul mergea ceas, 45 de minute, după care se întorcea la el în birou şi lucra până la opt seara”.
Interesantă este şi discuţia despre starea de sănătate a lui John F. Kennedy, despre care se vorbea că avea condiţie atletică atunci când a ajuns la Casa Albă, dar că după aceea a acuzat dureri mari de spate şi avea nevoie de novocaină.
„Când a venit la Casa Albă, era în cea mai bună condiţie fizică, cum nu mai fusese nicicând în viaţa lui. Făcuse muşchi, înota, se plimba pe plajă, juca golf pe un teren de 18 găuri, asta în timpul campaniei. Altfel, nu făcea prea multă mişcare. Iar apoi a stat la birou, fără să se mişte, timp de şase săptămâni, după care au apărut durerile de spate. A fost îngrozitor, trebuia să vină doctoriţa Travell (prima femeie medic acceptată la Casa Albă, n.r.) şi să-l îndoape cu novocaină. Dar, cu toată novocaina, nu-i era bine."
Pentru că situaţia era tot mai gravă, Jackie l-a chemat în 1961 pe Hans Kraus, un fost alpinist austriac şi expert ortoped, cu care preşedintele Kennedy a început să facă o serie de exerciţii, câte 15 minute pe zi. Tratamentul a durat până în 1963, iar JFk le spunea prietenilor că nicicând nu se simţise mai bine şi că avea destulă energie încât să se reapuce de golf. Din păcate, 1963 a fost şi ultimul an al lui JFK, pe 22 noiembrie fiind asasinat la Dallas.
Sursa: click.ro
10.03.2018
08:02
4189
CURIOZITĂȚI // Țara cu cea mai mică rată a CORUPȚIEI din întreaga lume …
03.03.2018
08:03
2693
CURIOZITĂȚI // Cele mai multe RĂPIRI de copii au loc …
24.02.2018
08:02
5384
CURIOZITĂȚI // Țara în care niciun om nu ajunge până la vârsta de 40 de ani
17.02.2018
08:01
2717
CURIOZITĂȚI // În ce țară ȘOMAJUL este 0% iar angajatorii se plâng încă de lipsa forței de muncă
10.02.2018
08:01
2616
CURIOZITĂȚI // Opt dintre cele mai dezvoltate state europene sunt vorbitoare de limbi germanice
03.02.2018
08:02
2553
CURIOZITĂȚI // Pierzi 650 de calorii când donezi sânge, dar…
27.01.2018
09:03
2092
CURIOZITĂTI // 2.000 de oameni au murit într-un război care a pornit de la furtul unei găleți!
13.01.2018
08:03
2917
CURIOZITĂȚI // Forța de muncă din China se ridică la 706 milioane de oameni …
08.01.2018
20:01
3011
Stalin este părintele Photoshop-ului. CURIOZITĂŢI pe care nu le înveţi la ora de istorie
06.01.2018
08:01
5282
CURIOZITĂȚI // Care este țara în care se nasc cele mai multe genii?
09.12.2017
08:01
3686
CURIOZITĂȚI // Ce nu știai despre STÂNGACI
27.03.2026
18:18
81
Alexandru Munteanu discută cu Michael McGrath reformele din justiție, combaterea dezinformării și sprijinul UE pentru parcursul european al Republicii Moldova
27.03.2026
17:54
226
MEC lansează a doua ediție a programului de bugetare participativă pentru Consiliile Elevilor din învățământul profesional tehnic
27.03.2026
17:40
285
Programul de educație multilingvă, prezentat la Bălți pentru extinderea în școlile din nordul țării
27.03.2026
17:36
267
Republica Moldova susține reforma OMC și un sistem comercial multilateral modern la Conferința Ministerială MC14 din Camerun
27.03.2026
17:34
235
Apple susține că niciun dispozitiv cu Lockdown Mode activat nu a fost compromis de spyware
270
Influencerul Angry Ginge cere interzicerea TikTok pentru copiii sub 14 ani și restricții pe X pentru minorii sub 16 ani
27.03.2026
16:37
318
Liceul „Mihai Eminescu” din Cimișlia, prima școală model care intră în reparație capitală; Ministerul Educației lansează licitația publică
27.03.2026
15:28
512
Procuratura Anticorupție atacă la apel achitarea în dosarul tentativei de deposedare a statului de bunuri imobile
27.03.2026
15:24
339
Bacalaureat 2026: 92 de centre de examen la nivel național, dintre care 31 în Chișinău
27.03.2026
15:10
407
Valeriu Chiveri explică cum Fondul de convergență poate apropia cele două maluri ale Nistrului prin proiecte sociale și de infrastructură
27.03.2026
14:32
1287
ULTIMA ORĂ // Veste BUNĂ pentru cetățenii R. Moldova - NU vor avea loc deconectări ale energiei nici astăzi. Acoperirea deficitului pentru orele de vârf se datorează României, Ucrainei și partenerilor europeni
27.03.2026
14:00
468
Maia Sandu, mesaj ferm la Adunarea Generală a Judecătorilor: reforma justiției trebuie continuată pentru ca legea să stea „în capul mesei”
27.03.2026
13:11
458
MEC elaborează Planul național 2026-2029 pentru prevenirea și intervenția în caz de bullying în școli
27.03.2026
12:14
540
Cea mai mare SCUMPIRE a motorinei de la începerea războiului din Orientul Mijlociu. Șoferii vor scoate din buzunarea 32,10 lei/litrul
27.03.2026
11:58
535
27 Martie, Ziua Demnității NAȚIONALE // Liderii de la Chișinău celebrează 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. Maia Sandu: „Unirea din 1918 a fost reîntoarcerea vitală în familie care ne-a salvat identitatea”
519
Polițiști și experți din Moldova instruiți cinci zile pentru investigarea tranzacțiilor cu criptomonede și combaterea criminalității financiare moderne
27.03.2026
10:40
523
Trei persoane trimise în judecată pentru corupere electorală în favoarea Blocului „Victorie/Победа” condus din umbră de Ilan Șor
500
Student condamnat la 5 ani de închisoare după ce și-a înjunghiat colegul într-o universitate din Chișinău
27.03.2026
08:45
568
Horoscopul zilei 27.03.2026
27.03.2026
05:11
734
Judecător federal obligă administrația Trump să retragă acuzațiile de „risc de securitate” la adresa Anthropic
722
Judecătoare federală blochează tentativa Pentagonului de a „șchioapăta” Anthropic și interzice, deocamdată, stoparea utilizării lui Claude în guvern
27.03.2026
03:03
646
Google lansează instrumente care mută direct în Gemini conversațiile și datele personale din alte chatbot-uri
26.03.2026
21:42
631
OpenAI renunță la modul erotic din ChatGPT și își schimbă strategia către clienți business și armată
26.03.2026
21:32
598
Google extinde funcția Live Translate în timp real pe căști pentru iOS și mai multe țări, cu suport în peste 70 de limbi
26.03.2026
21:06
608
Scurgerile de unelte Coruna și DarkSword expun milioane de iPhone cu iOS vechi la atacuri cu spyware, în ciuda noilor protecții din iOS 26
Alexandru Munteanu discută cu Michael McGrath reformele din justiție, combaterea dezinformării și sprijinul UE pentru parcursul european al Republicii Moldova
MEC lansează a doua ediție a programului de bugetare participativă pentru Consiliile Elevilor din învățământul profesional tehnic
Republica Moldova susține reforma OMC și un sistem comercial multilateral modern la Conferința Ministerială MC14 din Camerun
Apple susține că niciun dispozitiv cu Lockdown Mode activat nu a fost compromis de spyware
1 MDL
1 EUR
20.25
1 USD
17.57
1 RON
3.97
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40


Inapoi














