Criminală în serie // "Văduva Neagră" s-a născut la Bucureşti: A otrăvit 35 de bărbați în doar 10 ani
3195
libertatea.ro
Poate că Vera Renczi nu sună tocmai a nume românesc, însă faimoasa “Văduvă Neagră” este, cu certitudine, româncă. S-a născut la Bucureşti şi a plecat în fosta Iugoslavie la 13 ani.
Foarte multe elemente din viaţa Verei Renczi rămân un mister şi pentru istorici, şi pentru criminalişti. Asasinatele odioase pe care le-a înfăptuit sunt reale şi există documente care le atestă, însă există totodată multe enigme legate de cazul celei supranumite “Văduva Neagră”.
Conform unor date, Vera s-a născut în anul 1903, conform altora, în 1920. A venit pe lume în Bucureşti, rodul unei poveşti de dragoste dintre un om de afaceri ungur şi o tânără superbă din România, cu rădăcini în rândul nobilimii maghiare. Nu i se cunoaşte numele de fată, Renczi fiind numele celui de-al doilea soţ al ei.
La 13 ani s-a mutat din Bucureşti în fosta Iugoslavie
Copilăria şi-a petrecut-o în Capitală, unde a rămas până la vârsta de 13 ani, când şi-a pierdut mama. După tragicul eveniment, Vera şi tatăl ei s-au mutat la Berkerekul, o localitate din nordul fostei Iugoslavii, unde bărbatul deţinea o mică moşie. A fost înscrisă la o şcoală de fete, dar, în loc să-şi vadă de învăţătură, a-nceput să caute asiduu compania bărbaţilor, în special a celor mai în vârstă.
Psihologii care i-au studiat cazul susţin că absenţa tatălui din viaţa ei ar fi împins-o în această direcţie, fata fiind, de fapt, dornică de protecţie. Deja de o frumuseţe răpitoare, deşi era o adolescentă, Vera a trăit numeroase aventuri scandaloase, care au ţinut prima pagină a publicaţiilor locale. Iar înainte de a împlini vârsta majoratului, avea o listă lungă de amanţi - toţi bărbaţi influenţi, bancheri şi oameni de afaceri - şi devenise o cuceritoare recunoscută, scrie Libertatea.
Primul soţ a fost şi prima victimă
Înainte să împlinească 20 de ani, Vera s-a cuminţit subit, după ce l-a cunoscut pe Karl Schick, un influent bancher austriac, mult mai în vârstă decât ea, de care s-a îndrăgostit profund şi cu care s-a căsătorit.
Deşi nimeni nu credea că va reuşi să devină fată de casă, tânara şi-a uimit toţi cunoscuţii. Nu şi-a mai continuat escapadele, ci a devenit o soţie atentă şi dedicată, iar în scurt timp, i-a dăruit bancherului un fiu, pe Lorenzo. În mod misterios însă, la mai puţin de un an de la naşterea micuţului şi la scurt timp după ce ea a împlinit vârsta de 25 de ani, Karl a dispărut fără urmă. Se pare că Vera, care nu şi-a mai putut însoţi bărbatul în călătorii, forţată fiind să stea acasă cu copilul, a-nceput să-l bănuiască pe Karl de infidelitate. Într-un acces de gelozie, i-a pus arsenic în paharul de vin, apoi i-a ascuns corpul.
După ce l-a ucis, şi-a anunţat rudele şi apropiaţii că bărbatul a părăsit-o. Iar din acel moment, a-nceput să se îmbrace doar în negru. Atunci, nimeni nu i-a înţeles gestul... La doar câteva luni de la “dispariţia” soţului, românca l-a întâlnit pe Joseph Renczi, un afacerist, frumos şi foarte bogat, dar şi celebru pentru viaţa amoroasă tumultuoasă. Cei doi s-au îndrăgostit nebuneşte, iar el a cerut-o de nevastă. Pentru a putea merge din nou la altar, femeia a convins autorităţile că primul ei soţ, de-spre care spunea că a părăsit-o, a murit într-un accident de maşină în România, şi a reuşit să obţină, în mod surprinzător, un certificat de deces al acestuia.
Cel de-al doilea bărbat, omorât pentru că nu îi era fidel
Cei doi s-au căsătorit, însă fericirea lor a fost de scurtă durată. Cum năravul din fire n-are lecuire, Joseph a-nceput să-şi înşele soţia, iar vestea de-spre escapadele sale amoroase a ajuns şi la urechile Verei. În scurt timp, bărbatul a fost lovit de o boală misterioasă, care l-a imobilizat la pat.
Ca o soţie devodată, Vera l-a îngrijit zi de zi şi nimeni n-a bănuit că, de fapt, tocmai ea era vinovată de nenorocirea lui Renczi, care fusese otrăvit cu arsenic, pus în doze mici în mâncare şi în băutură. După câteva luni, omul a dispărut în mod misterios. Autorităţile locale nu s-au sesizat. Încet, încet, frumoasa bogătaşă, care devenise cunoscută şi drept “Castelana de la Berkerekul”, şi-a reluat viaţa desfrânată din adolescenţă şi şi-a făcut un obicei din a merge la Viena, la petreceri deocheate, care de multe ori se transformau în adevărate orgii.
Din când în când, se retrăgea la conacul ei cu câte unul dintre admiratori. În mai puţin de 10 ani, peste 30 de bărbaţi au trecut pragul casei sale fără a mai face şi cale-ntoarsă. Însă pentru că era vorba de străini veniţi ocazional la Viena, despre care autorităţile locale nu aveau nici o informaţie, dispariţiile lor treceau neobservate. Potrivit cronicilor vremii, este de neînţeles cum nimeni nu a băgat de seamă că printre cei dispăruţi s-a numărat şi fiul de 10 ani al Verei, Lorenzo.
Poliţia a găsit în cripta conacului 35 de sicrie cu etichete
La un moment dat, în ciuda faptului că-şi alegea amanţii cu precauţie, din rândul străinilor, femeia a făcut imprudenţa de a se îndrăgosti de un anume Milorad, un bancher sârb, care era căsătorit şi care avea cu 20 de ani mai mult decât ea. Ca să-şi justifice absenţele prelungite, bancherul îi spunea soţiei sale că pleacă în călătorii de afaceri, însă aceasta a pus detectivi pe urmele lui şi astfel a aflat de relaţia cu Vera Renczi.
Când au trecut mai multe zile şi Milorad nu s-a întors acasă, ea s-a dus la poliţie, l-a declarat dispărut, le-a povestit oamenilor legii despre amantă şi le-a cerut să demareze o anchetă. Vera şi-a recunoscut aventura, dar atât. A spus că a pus punct legăturii când a aflat că bărbatul e însurat şi le-a dat de înţeles oamenilor legii că, probabil, Milorad ar fi comis un act necugetat în urma despărţirii. Nemulţumită de cele aflate, soţia bancherului a început o investigaţie pe cont propriu şi a reuşit să lege de numele Verei numele mai multor bărbaţi dispăruţi.
Poliţia a preluat apoi ancheta şi a decis că se impune o percheziţie la conacul misterioasei femei. În casă n-au găsit nimic, dar când au coborât în criptă, oamenii legii au rămas şocaţi: nu mai puţin de 35 de sicrie de zinc erau aşezate în cerc, în camera luminată slab de câteva lumânări, iar în mijlocul lor trona un fotoliu, lângă care se aflau o lumânare pe jumătate arsă, o sticlă de şampanie şi o cupă. Fiecare sicriu avea o etichetă pe care era notat un nume.
Şi-a otrăvit şi fiul, când acesta i-a descoperit atrocităţile
Sub privirile îngrozite ale poliţiştilor, Vera şi-a început confesiunile terifiante. A recunoscut că a ucis cu arsenic, doar la Milorad folosind şi stricnină, pentru a-i grăbi moartea, şi a mai spus că pe Joseph Renczi, cel de-al doilea soţ, l-a închis în sicriu înainte să-şi dea ultima suflare. Când a ajuns la de-al 12-lea sicriu, a izbucnit în plâns: era cel al propriului ei fiu, pe care a declarat că a fost nevoită să îl ucidă, pentru că îi descoperise crimele.
Vera a mai dezvăluit că simţea o plăcere stranie să ştie că ea a fost ultima femeie din viaţa fiecărui bărbat ucis şi că se reculegea adesea în criptă, “vorbind” cu spiritele foştilor iubiţi. A fost arestată şi condamnată imediat la moarte, însă pedeapsa i-a fost comutată ulterior la închisoare pe viaţă, întrucât femeile nu puteau fi executate în Iugoslavia acelor vremuri. În închisoare, starea ei de sănătate s-a deteriorat repede, fiind diagnosticată de medici ca schizofrenică. A fost transferată într-un ospiciu, unde s-a stins din viaţă în urma unei hemoragii cerebrale. În 2005, viaţa ei a fost prezentantă în documentarul “Obsession”, ce a făcut parte din miniseria TV “Deadly Women”, difuzată în SUA, Australia şi Polonia.
Iar în 2012, Vera a ocupat locul central în reportajul dedicat de publicaţia britanică Daily Mirror celor mai mari criminale în serie din lume. A fost la un pas de a intra şi în Guinness Book, dar acest lucru nu s-a mai întâmplat, pentru că documentaţia necesară, care să dovedească negru pe alb asasinatele “Văduvei Negre”, pare să fi intrat în pământ...
24.02.2025
10:38
2540
„Stejarul” despre Stejar: Numele lui Dinu Lipatti, într-un ziar din Elveția anilor ’50
14.02.2025
17:09
4511
IMAGINI RARE cu Grigore Vieru, care ar fi împlinit azi 90 de ani: ,,Dacă visul unora a fost ori este să ajungă în Cosmos, eu viaţa întreagă am visat să trec Prutul"
04.02.2025
12:29
21506
VIDEO // O instalație ce costă 24 000 de lei permite un consum zilnic de electricitate de doar 2 lei: Invenția unui moldovean, testată cu succes la Bălți și Râbnița!
23.01.2025
10:15
4305
Presa loială Kremlinului l-a dat de gol pe Vicol, cel care intenționa să livreze gaze în Transnistria „de la traderi europeni”, audiat de SIS: Pion în jocul Moscovei, la fel ca și compania din Cipru
20.01.2025
09:12
2747
Pianistul român ale cărui degete „inventau notele”: Radu Lupu, discreție și genialitate în lumea pianului
01.01.2025
12:02
8650
Nicolae Enciu // Academicianul Ioan-Aurel Pop împlinește 70 de ani: Românii și România în opera sa
30.12.2024
08:59
6164
TOP NAȚIONAL // Grigore și Galina Cojocaru, fermierii anului 2024: Primul și, deocamdată, unicul agent economic din R. Moldova care exportă carne de pasăre pe piața UE
27.12.2024
08:59
6831
TOP NAȚIONAL: Olivia Sanduleac, vameșul anului 2024: A depistat, împreună cu Amy, una dintre cele mai mari cantități de droguri, ascunse în trimiteri poștale
26.12.2024
08:59
4161
TOP NAȚIONAL // Locotenentul Irina Ciobanu, MILITARUL anului 2024: „Războaiele sunt niște metode inumane de a atinge un anumit scop. Nu mi-aș dori niciodată să implementez tot ce am învățat pe parcursul anilor”
26.12.2024
14:30
5818
Visul Angelei de la Bălți, o menajeră care crește singură șase copii: O casă ce costă 12 000 de euro. Cum puteți ajuta această mamă să le ofere un acoperiș deasupra capului micuților ei
26.12.2024
11:55
2387
Zece evenimente majore care au marcat 2024, un an complicat pe plan extern
64
Concediul medical, între promisiuni și amânări: prima zi neplătită lovește pacienții cronici, în timp ce proiectele rămân blocate în Guvern
06.04.2026
12:58
167
Laptopuri moderne pentru educația multilingvă: grădinița nr. 1 și Liceul „Valentin Moșkov” din Ceadîr-Lunga, dotate prin donația INTERSOS Moldova
282
Piesa uitată „Silver”, înregistrată în anii ’90 pe Insula Man, renaște în serialul „Love Story” și ajunge la milioane de ascultători
06.04.2026
10:33
283
Fermierii din Republica Moldova, ghidați de consilieri și mentori pentru a dezvolta ferme inovative și mai profitabile
06.04.2026
10:21
334
Hoți care spărgeau cu pietre ușile magazinelor din Chișinău, condamnați la ani grei de închisoare pentru furturi și trafic de droguri
06.04.2026
09:42
398
56 de elevi, premiați la Olimpiada Republicană de limba engleză și limba spaniolă în Chișinău
407
Șeful Palantir anunță cine va reuși în era inteligenței artificiale: doar meseriașii calificați și cei care gândesc diferit
06.04.2026
08:29
418
Horoscopul zilei 06.04.2026
05.04.2026
19:05
934
Vreme schimbătoare în Republica Moldova, 6–12 aprilie 2026
884
Iran, deconectat record de 37 de zile de la internet: cea mai lungă întrerupere națională din lume
05.04.2026
07:55
1020
Horoscopul zilei 05.04.2026
1150
Apple la 50 de ani: produsele care ne-au schimbat viața și experimentele care au ratat ținta
04.04.2026
21:12
1017
Vreme plăcută de primăvară duminică, 05.04.2026, în Republica Moldova
1443
Micul dejun recomandat de cardiologi: combinația simplă care îți protejează inima
1111
Război „Terminator” pe frontul ucrainean: mii de misiuni lunar cu roboți tereștri care schimbă regulile luptei
04.04.2026
15:21
1068
Târg educațional la Universitatea „Alecu Russo” apropie absolvenții din Bălți și Sîngerei de universitățile din Moldova
04.04.2026
12:38
1086
Olimpiada Republicană la engleză și spaniolă adună 230 de elevi din toată țara la Chișinău
04.04.2026
08:15
1214
Horoscopul zilei 04.04.2026
03.04.2026
23:56
1416
Giganții AI pompează miliarde în centrale pe gaze pentru centrele de date, dar joacă un pariu riscant pe o resursă finită
03.04.2026
23:21
1300
Republica Moldova își consolidează reforma întreprinderilor de stat cu sprijinul OCDE pentru creșterea competitivității economice
03.04.2026
21:04
1197
Tesla își ia adio de la Model S și Model X și pariază viitorul pe Cybercab și robotul Optimus
03.04.2026
20:41
1289
Moldova se pregătește de o sâmbătă mai caldă și mai senină – 04.04.2026
03.04.2026
19:51
1395
Grupări de hackeri cooperează într-un atac major asupra infrastructurii cloud a Comisiei Europene, cu 92 GB de date furate și publicate online
03.04.2026
18:31
1684
ALERTĂ DE ULTIMĂ ORĂ // Un nou val de poluare cu produse petroliere pe râul Nistru
1106
Spitalul privat unde a murit polițista Mădălina, închis la Constanța după un nou control DSP
Laptopuri moderne pentru educația multilingvă: grădinița nr. 1 și Liceul „Valentin Moșkov” din Ceadîr-Lunga, dotate prin donația INTERSOS Moldova
Hoți care spărgeau cu pietre ușile magazinelor din Chișinău, condamnați la ani grei de închisoare pentru furturi și trafic de droguri
1 MDL
1 EUR
20.28
1 USD
17.61
1 RON
3.98
1 RUB
0.22
1 UAH
0.40



Inapoi














