16:38:41 30.04.2026
Stiri

Crima de la Beriozchi: dosarul omorului descoperit după 13 ani, trimis în judecată

Actualitate 30.04.2026 15:41 Vizualizări191
Crima de la Beriozchi: dosarul omorului descoperit după 13 ani, trimis în judecată

Procuratura Căușeni, Oficiul Anenii Noi, anunță finalizarea urmăririi penale și transmiterea în instanța de judecată a unei cauze penale privind omorul unui bărbat, comis în anul 2011 în satul Beriozchi, raionul Anenii Noi.

Potrivit materialelor cauzei penale, în perioada 24–26 decembrie 2011, un bărbat în vârstă de 63 de ani se afla la domiciliul său din satul Beriozchi, raionul Anenii Noi. În urma unui conflict izbucnit cu victima, legat de remunerarea pentru munca prestată în gospodăria sa, acesta i-ar fi aplicat victimei multiple lovituri în diferite regiuni ale corpului, inclusiv în zona capului. Loviturile ar fi provocat leziuni incompatibile cu viața.

Conform probelor administrate în dosar, după comiterea infracțiunii, învinuitul ar fi înhumat în mod clandestin cadavrul victimei pe teritoriul propriei gospodării, pentru a ascunde urmele faptei. Învinuitul a încercat astfel să facă dificilă descoperirea omorului și identificarea responsabilului.

Ulterior, în urma unui șir de acțiuni de urmărire penală și măsuri speciale de investigație, inclusiv cu participarea agenților sub acoperire, osemintele victimei au fost depistate și ridicate în cadrul unei percheziții. Aceasta a fost efectuată în luna ianuarie 2026, pe teritoriul gospodăriei învinuitului.

Ca urmare a acțiunilor complexe de urmărire penală, coroborate cu expertizele judiciare dispuse în cauză, procurorii au acumulat probe considerate suficiente pentru trimiterea dosarului în instanța de judecată. Pe baza acestor probe a fost formulat învinuirea oficială.

În vederea asigurării reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune, la demersul procurorului a fost aplicat sechestru asupra bunurilor imobile ale învinuitului. Valoarea totală a acestor bunuri se ridică la peste 3,5 milioane de lei.

Persoana vizată este învinuită de săvârșirea infracțiunii de omor intenționat, comis în circumstanțe agravante. Aceasta riscă o pedeapsă severă, stabilită de legislația penală pentru astfel de fapte deosebit de grave.

Reamintim că, sub conducerea procuraturii, în privința aceluiași învinuit sunt investigate și alte cauze penale, care se află în prezent în derulare. Anchetele continuă în paralel cu examinarea în instanță a cauzei privind omorul.

Menționăm că, potrivit legii, orice persoană se prezumă nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare. Presumția de nevinovăție rămâne valabilă pe tot parcursul procesului judiciar.

Stiri relevante
30.04.2026 08:41 463 Horoscopul zilei 30.04.2026
Top stiri
30.04.2026 08:41 463 Horoscopul zilei 30.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.28 1 RON 3.97 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte