14:04:04 11.02.2025
Stiri

Companii aeriene din Polonia, România, Ungaria și Irlanda ar putea opera zboruri din și spre Chișinău. Premierul Dorin Recean: „Suntem aproape de o soluție”

Actualitate 09.06.2023 10:13 Vizualizări2933 Autor: Ziarul National
Companii aeriene din Polonia, România, Ungaria și Irlanda ar putea opera zboruri din și spre Chișinău. Premierul Dorin Recean: „Suntem aproape de o soluție”
Poză simbol

Rutele de pe și spre Aeroportul Internațional Chișinău ar putea fi suplimentate în scurt timp spre diverse destinații.

Premierul Dorin Recean susține că în prezent sunt purtate discuții cu mai multe companii aeriene din Polonia, România, Ungaria și Irlanda.

„Obiectivul nostru este să avem cât mai multe companii care să aibă rute deschise de la Chișinău pe diferite destinații. Guvernul lucrează foarte intens cu diferite companii internaționale și locale pentru a putea suplimenta rutele. Avem discuții și cu „Lot”, și cu „Tarom”, „Wizz Air” și cu „Ryanair” și suntem aproape de o soluție”, a declarat premierul Dorin Recean joi, în timpul vizitei sale în raionul Leova.

De asemenea, șeful Guvernul a punctat că, în ultimul timp, este atestată o creștere graduală a rutelor care decolează și aterizează în Chișinău.

Întrebat despre soarta companiei „Air Moldova”, care a anunțat că își închide sediul, iar zborurile rămân suspendate până pe 30 iunie curent, prim-ministrul a răspuns că aceasta „trebuie să poarte responsabilitatea pentru fraudele comise”.

Stiri relevante

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Sondaj
Cine credeți că va prelua puterea în R. Moldova, după alegerile parlamentare din 2025?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2024. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md