Cetățenii R. Moldova ar putea să voteze pe parcursul a DOUĂ ZILE la alegerile parlamentare și prezidențiale


Comisia Electorală Centrală (CEC) a avizat pozitiv astăzi o inițiativă legislativă, potrivit căreia votarea la alegerile parlamentare și prezidențiale ar putea să aibă loc pe parcursul a două zile.
Potrivit CEC, în cazul în care procesul de vot va avea loc pe parcursul a două zile, atunci vor fi ajustate unele proceduri, inclusiv cele csre vizează securizarea votării, păstrarea şi asigurarea integrităţii pe parcursul a două zile a buletinelor de vot utilizate şi a celor neutilizate.
Totodată, ar trebui revăzute regulile privind asigurarea confidenţialităţii informaţiei din listele electorale cu privire la participarea alegătorilor la votare, norma privind interdicţia efectuării agitaţiei electorale în ziua alegerilor şi cea precedentă alegerilor, precum și termenele de prezentare a rapoartelor financiare.
Avizul aprobat de CEC urmează a fi transmis Ministerului Justiției.













































































