04:51:32 18.07.2025
Stiri

Amendat cu jumătate de MILION de lei pentru că a extras ilegal nisip

Social 22.05.2014 11:14 Vizualizări1593
Amendat cu jumătate de MILION de lei pentru că a extras ilegal nisip

Un agent economic din UTA Găgăuzia a fost obligat să achite statului aproape 600 de mii de lei, după ce procurorii au constatat că ar fi exploatat şi extras ilegal de pe un teren, proprietate publică din orașul Cahul, nisip.

În septembrie anul trecut, Judecătoria din Cahul a admis cererea procurorilor şi a dispus încasarea integrală a sumei de la întreprindere în beneficiul statului. Hotărârea a fost însă contestată de reprezentantul firmei, atât prin apel, cât şi prin recurs.

Recent, Curtea Supremă de Justiţie a respins şi recursul agentului economic împotriva hotărârii primei instanţe şi instanţei de apel Cahul, astfel, fiind menţinută hotărârea primei instanţe cu privire la încasarea a peste jumătate de milion de lei de la agentul economic în beneficiul statului.

Decizia Curţii Supreme de Justiţie este irevocabilă.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte