21:05:19 29.03.2026
Stiri

Agricultorii din R. Moldova, invitați să meargă în Cehia pentru a învăța cum să crească produse ecologice: Vizită de studiu, organizată sub egida MAIA, va fi gratuită

Actualitate 09.08.2023 11:41 Vizualizări2192
Agricultorii din R. Moldova, invitați să meargă în Cehia pentru a învăța cum să crească produse ecologice: Vizită de studiu, organizată sub egida MAIA, va fi gratuită MAIA

Agricultorii din R. Moldova pot participa, în perioada 24 - 29 august curent, la o vizită de studiu în Republica Cehă, organizată pentru cei care sunt orientați spre obținerea produselor alimentare ecologice.

Beneficiarii vizitei de studiu vor fi selectați în baza chestionarului, care trebuie îndeplinit până pe 11 august curent.

Toate cheltuielile aferente deplasării în ceea ce privește bilete de avion tur-retur, cazarea inclusiv masă cu excepția primei și ultimei zile urmează a fi acoperite de către organizatori.

Vizita de studiu este organizată sub egida Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) și a Ministerului Industriei și Comerțului din Republica Cehă, Asociația Întreprinderilor Mici și Mijlocii și Meșteșugurilor din Republica Cehă, pentru a facilita preluarea experienței fermierilor cehi în ceea ce privește producția și comercializarea produselor ecologice.

Potrivit MAIA, beneficiarii vor afla despre intrumentele moderne de promovare și marketing, vor cunoaște direcțiile de dezvoltare a comerțului exterior cu produse ecologice proprii pe piața UE și vor fi instruiți cu privire la procedurile de dezvoltare a agriculturii ecologice în condițiile Republicii Moldova.

De asemenea, evenimentul este și o bună oportunitate de a încheia parteneriate în sfera comerțului și producției cu fermierii cehi.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
29.03.2026 08:20 603 Horoscopul zilei 29.03.2026
Top stiri
29.03.2026 08:20 585 Horoscopul zilei 29.03.2026
28.03.2026 08:36 848 Horoscopul zilei 28.03.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.25 1 USD 17.57 1 RON 3.97 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte