Stiri

Agenții economici din R. Moldova au angajat la muncă aproape 1 300 de refugiați ucraineni: Pentru ce funcții au optat cei care au fugit de războiul declanșat de Federația Rusă în statul lor

Actualitate 12.01.2024 12:28 Vizualizări1539
Agenții economici din R. Moldova au angajat la muncă aproape 1 300 de refugiați ucraineni: Pentru ce funcții au optat cei care au fugit de războiul declanșat de Federația Rusă în statul lor
Poză simbol

Agenții economici din R. Moldova au angajat, în ultimii aproape doi ani, 1 292 de cetățeni din Ucraina, dintre care 897 sunt femei.

Potrivit datelor Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), cei mai mulți cetățeni ucraineni sunt angajați în Chișinău - 988, Bălți - 61 și UTA Găgăuzia - 52.

Refugiații din Ucraina au ocupat funcții de programator, inginer, cusător, vânzător, vânzător-consultant, bucătar, chelner, medic, educator, montator subasamblare, infirmieră, operator in sectorul de producere, agent servicii client, manager diverse domenii, operator introducere date etc.

În luna decembrie 2023, și-au arătat disponibilitatea de a încadra la muncă cetățeni ucraineni 172 de angajatori, declarând 1 378 de locuri de muncă vacante pentru aceste persoane.

ANOFM mai informează că, de la începutul anului curent, circa 844 de cetățeni ucraineni au fost înregistrați în evidențele subdiviziunilor teritoriale din subordinea instituției pentru a primi suport la angajare.

Amintim că pe teritoriul R. Moldova se află în jur de 100 000 de refugiați ucraineni, care au fugit din calea războiului declanșat de către Federația Rusă, în februarie 2022, împotriva Ucrainei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 13.08.2026 13.08.2026 13:21 414 Horoscopul zilei 13.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.00 1 USD 17.34 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri