09:59:32 23.04.2024
Stiri

Actualitate 14.10.2020 10:59 Vizualizări3229 Autor: Ziarul National
VIDEO // Victorie ISTORICĂ pentru naționala de fotbal U 21 în fața Belgiei. Micii „tricolori”, pregătiți de Alexandru Guzun, spală imaginea fotbalului moldovenesc fmf.md

Seară magică pentru naționala de fotbal U21 a R. Moldova, antrenată de Alexandru Guzun. Micii „tricolori” au câștigat cu 1-0 în fața Belgiei, lidera grupei preliminare pentru Campionatul European din 2021 și, astfel, au spălat imaginea fotbalului din R. Moldova, după ce seniorii au pierdut partidele cu Italia și Grecia.

Jucătorii din primul 11 au jucat exemplar în prima repriză, deși oaspeții au dominat. Pe finalul primei reprize, echipa noastră a apăsat pe accelerație și a fost aproape să înscrie prin Nicky Cleșcenco. Portarul Belgian a respins mingea în corner. La faza următoare, mijlocașul Victor Stână, poate cel mai bun jucător în meciul cu Belgia, a centrat în careu, iar mingea a ajuns la Denis Furtună, căruia nu i-a rămas decât să o trimită în poartă. Fundașului nostru i-a fost frică să se bucure și s-a uitat imediat spre tușier, care a păstrat fanionul jos. Toată echipa a tăbărât pe jucătorul care a marcat, probabil, golul carierei.

Oaspeții au luat cu asalt poarta lui Victor Străistari, însă de fiecare dată apărarea noastră a scăpat cu fața curată. Belgienii, liderii grupei preliminare, au beneficiat un penalti în minutul 88, însă același Străistari și-a salvat echipa.

În urma acestei victorii, echipa noastră a acumulat șapte puncte și a părăsit ultima poziție. De partea cealaltă, belgienii riscă să piardă calificarea la turneul final în favoarea Germaniei, care are cu un meci mai puțin.

Selecționerul Alexandru Guzun cu greu și-a ținut emoțiile în frâu după această victorie istorică a echipei sale.

„A fost un meci greu… Și acum sunt copleșit de emoții… Trăiesc în continuare acest meci. Le mulțumesc copiilor, băieților că au făcut exact ce trebuiau să facă, au luptat pentru această victorie. Atunci când lupți la sacrificiu, vin și rezultatele. Deci, a fost foarte greu, mai ales că am avut și problemă de efectiv. Dar am știut să strângem rândurile și să ne concentrăm”, a spus selecționerul.