VIDEO // Parlamentul își propune să aprobe NOUL Cod ELECTORAL până la finele lunii octombrie curent: Audierile publice asupra proiectului elaborat de CEC, lansate astăzi


Parlamentul de la Chișinău își propune să voteze noul Cod Electoral, proiect elaborat de Comisia Electorală Centrală (CEC) în comun cu OSCE/ODIHR, până la finele lunii octombrie 2022.
Între prima și a doua lectură, documentul va fi trimis spre expertizare la Comisia de la Veneția, a anunțat astăzi Olesea Stamate, președinta Comisiei parlamentare juridice, numiri și imunități, în cadrul audierilor publice pe marginea proiectului noului Cod electoral, organizate la Parlament.
Olesea Stamate a evidențiat principalele prevederi ale documentului dezbătut, fiind vorba de reducerea numărului de membri ai CEC până la șapte persoane, posibilitatea de a organiza alegeri, în unele circumscripții electorale, timp de două zile - sâmbătă și duminică, dar numai în situații excepționale, cum ar fi pandemie sau stare de urgență, principiile privind desemnarea și înregistrarea candidaților, prevederi care vizează finanțarea campaniilor electorale, listele electorale etc.
„Proiectul vine să transpună în practică mai multe recomandări ale organizațiilor internaționale și, de asemenea, să racordeze legislația la adresele făcute de Curtea Constituțională în repetate rânduri”, a menționat președinta Comisiei juridice, numiri și imunități, Olesea Stamate.
Proiectul de lege mai prevede că instituțiile mass-media vor avea obligația de a respecta principiile de echitate, echilibru și imparțialitate în contextul mediatizării campaniilor electorale. În caz contrar, acestea riscă să fie sancționate gradual de către Consiliul Audiovizuale cu retragerea dreptului de a difuza sau publica informații despre reflectarea alegerilor pe o perioadă de trei zile, amendă de până la 100 000 de lei, retragerea dreptului de a difuza publicitate comercială sau electorală pe o perioadă de până la șapte zile sau retragerea dreptului de a reflecta evenimentele din perioada sau campania electorală furnizorului de servicii media, care se sustrage de la executarea penultimei sancțiuni.
De asemenea, noul document propune ca un referendum republican să poată fi iniţiat de un număr de cel puţin 100 000 de cetăţeni ai Republicii Moldova cu drept de vot, un număr de cel puţin o treime din deputaţii în Parlament, de preşedintele Republicii Moldova sau Guvern. În cazul plebiscitelor constituționale, vor fi aplicate normele stabilite în Constituție.
La audieri au participat deputați, reprezentanți ai Comisiei Electorale Centrale, ai partidelor extraparlamentare și ai societății civile.
Proiectul Codului electoral va fi examinat în comisiile permanente, după care va fi propus spre aprobare, în prima lectură, în plenul Parlamentului.










































































