23:55:40 18.04.2024

VIDEO // Calificare DRAMATICĂ pentru Petrocub Hâncești și Milsami Orhei în turul II al Conference League

Actualitate 16.07.2021 10:56 Vizualizări3935 Autor: Ziarul National

Petrocub Hâncești și Milsami Orhei s-au calificat în turul II preliminar al Conference League, o nouă competiție instituită de UEFA. Echipele din R. Moldova au răsturnat calculele hârtiei și au învins echipele Sileks din Macedonia și FC Sarajevo, Bosnia și Herțegovina. Deținătoarea Cupei Moldovei, Sf. Gheorghe Suruceni, a avut mai puțin noroc și a cedat cu scorul de 2-3 în fața albanezilor de la Partizan.

Meciul dintre Petrocub Hâncești și Sileks s-a jucat pe stadionul Zimbru, cu peste 5 000 de spectatori în tribune. Echipa lui Lilian Popescu a fost practic împinsă de la spate de suporteri. Astfel, vicecampioana a dominat cap-coadă partida, doar că mingea nu intra în poartă. Adversarii s-au baricadat în apărare și au avut indicații să întrerupă cât mai mult meciul și să-l împingă la loviturile de departajare.

Știind că loviturile de la 11 metri sunt o adevărată loterie, jucătorii lui Popescu au întreprins ultimul asalt la poarta adversarilor în minutul 90+5. Mihai Plătică a fructificat centrarea din corner al lui Vadim Gulceac și a declanșat fiesta pe stadionul Zimbru. Astfel, Petrocub s-a calificat în turul II al Conference League după scorul general de 2-1.

Nesperat, în turul secund al competiției s-a calificat și FC Milsami Orhei. În tur, orheienii au ținut cu greu piept atacurilor bosniacilor (0-0) și se părea că în meciul din deplasare vor fi o victimă sigură. Totuși, echipa lui Serghei Dubrovin a stat bine în teren și s-a apărat exemplar.

În minutul 19, atacantul Radu Gânsari a primit o centrare din adâncime și a driblat tot ce se putea în fața sa, după care a trimis balonul în plasă. Gânsari s-a descătușat după marcarea golului calificării, mai ales că în ultima perioadă a trecut prin momente mai grele din cauza unei accidentări.

Mai puțin norocoși au fost cei de la Sf. Gheorghe Suruceni, deși au făcut un meci bun împotriva albanezilor de la Partizan. Echipa noastră a pierdut în tur cu 2-5 și avea o misiune imposibilă în returul jucat la Orhei.

„Sfinții” au deschis repede scorul prin Volkov (minutul 4) și se părea că pot produce surpriza. Nu a fost să fie, deoarece oaspeții au egalat în minutul 15.

Sf. Gheorghe a trecut în avantaj în minutul 22 prin golul lui Solodovnicov, dar albanezii au replicat prin două goluri marcate în următoarea jumătate de oră.

Astfel, Sf. Gheorghe a pierdut la general cu scorul de 4-8 și a fost eliminată din competiție.

Adversari dificili pentru Petrocub și Milsami în turul II al Conference League

Dup ce s-a impus în fața echipei Sileks cu scorul general de 2-1, echipa lui Lilian Popescu va întâlni în turul II preliminar pe turcii de la Sivasspor. Primul meci va avea loc acasă, pe 22 iulie, iar returul – în Turcia, pe 29 iulie.

De partea cealaltă, FC Milsami va juca împotriva suedezilor de la Elfsborg. Primul meci va avea loc pe 22 iulie în Suedia, iar returul – acasă, pe 29 iulie.

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...