14:31:12 28.07.2025
Stiri

VIDEO // „BOMBE” pe străzile din Chișinău: Zeci de mașini de TAXI au primit INTERDICȚIE de a mai circula, iar altele au rămas fără plăcute de înmatriculare: Șase întreprinderi de taxi, sancționate

Actualitate 01.11.2022 15:56 Vizualizări1577
VIDEO // „BOMBE” pe străzile din Chișinău: Zeci de mașini de TAXI au primit INTERDICȚIE de a mai circula, iar altele au rămas fără plăcute de înmatriculare: Șase întreprinderi de taxi, sancționate

Vehicule reutilate și care nu au fost supuse testării tehnice, cu defecțiuni tehnice în sistemul de frânare, în dispozitivele de iluminare a farurilor și a semnalizatoarelor de viraj-avarie sau chiar fără numere de înmatriculare.

Așa circulau zeci de mașini, adevărate „bombe pe roți”, care ofereau servicii de taxi pe străzile din Chișinău.

Polițiștii din capitală au verificat, timp de o săptămână, peste 200 de vehicule și companii prestatoare de servicii de taximetrie.

Oamenii legii anunță că au sancționat șoferii și administrația a șase întreprinderi de taxi.

Totodată, polițiștii au ridicat 11 plăcuțe de înmatriculare și au interzis circulației 35 de automobile.

Acțiunile au drept scop responsabilizarea conducătorilor auto și a administratorilor să respecte regulile de exploatare a unităților de transport pentru un trafic sigur și pentru a preveni accidentele rutiere, iar măsuri similare vor fi desfășurate și în zilele următoare.

Autor:
Stiri relevante
28.07.2025 08:08 447 Horoscopul zilei 28.07.2025
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte