VIDEO // Ai băut o bere și vrei să conduci? Un polițist arată ce alcoolemie afișează etilotestul în asemenea caz
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![VIDEO // Ai băut o bere și vrei să conduci? Un polițist arată ce alcoolemie afișează etilotestul în asemenea caz](/getimages/620x2000x2/large/7a591fa01f2b60f14759797975bbbd95.jpg)
Octavian Perțea, ofițer la Poliția Rutier din Oradea, România, a făcut un test practic pentru a arăta șoferilor ce alcoolemie poate afișa aparatul etilotest după ce consumă o bere.
Polițistul rutier și-a desfăcut o bere și imediat după ce a terminat-o a făcut un test cu un aparat etilotest profesional. Valoarea afișată a fost de 0,28 mg/l alcool în aerul expirat.
„Nu mă așteptam să fie o valoare așa de mare, probabil că e așa și din cauza faptului că am făcut testul imediat după ce am terminat berea”, a explicat Ovidiu Perțea.
Apoi, polițistul a repetat testul după 15 minute. Etilotestul a arătat o valoare de 0,09 mg/l alcool în aerul expirat, ceea ce se pedepsește cu o amendă usturătoare și suspendarea permisului pentru 90 de zile.
Peste alte 15 minute, la o jumătate de oră de când a băut berea, etilotestul a arătat o valoare de 0,08 mg/l alcool în aerul expirat.
„Bineînțeles că aveți posibilitatea să solicitați recoltarea de probe biologice de sânge, dar între timp sunt convins că alcoolul a intrat și în sânge, deci probabil în sânge va fi alcoolemia mai mare”, a precizat polițistul.
După 45 de minute după ce a băut berea, polițistului i-a ieșit pe aparatul etilotest o alcoolemie de 0,06. Iar la o oră după ce a băut berea, etilotestul a arătat 0,05 mg/l, relatează greatnews.ro.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)