VIDEO // Adevărată sărbătoare la Negrești, Strășeni: Administrația locală și preotul din localitate au semnat Declarația de Unire cu România în prezența a zeci de săteni
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![VIDEO // Adevărată sărbătoare la Negrești, Strășeni: Administrația locală și preotul din localitate au semnat Declarația de Unire cu România în prezența a zeci de săteni](/getimages/620x2000x2/large/904e15e0bad3db1a19bde637873a9a2c.jpg)
Localitatea Negrești din raionul Strășeni este a 40-a din R. Moldova care a semnat Declarația de Unire cu România.
Astăzi la Negrești a fost o adevărată sărbătoare, unde în prezența a zeci de locuitori ai satului, autoritățile locale și parohul bisericii din Negrești, părintele Petru, au semnat documentul solicitând Unirea R. Moldova cu România.
Părintele Petru a declarat că astăzi e „o zi sfântă” la Negrești, mai ales că suntem în prima săptămână a postului Paștelui și toți știu că „Moldova este o țară românească” și că „într-adevăr suntem cu toții români”.
CITIȚI și DOC // Încă patru localități din R. Moldova se alătură demersurilor de Unire cu România: Aleșii locali, APLAUDAȚI în picioare în Parlamentul de la București
Primarul de Negrești, Zinaida Panainte, a adăugat că această acțiune a fost una spontană și toți consilierii locali au decis unanim să semneze Declarația de Unire cu România. „Vrem să redevenim cetățeni ai României”, a spus Zinaida Panainte, subliniind că și buneii săi au fost deportați de sovietici, atunci când Basarabia a fost ruptă de la România.
Declarația de Unire a fost semnată și de mai mulți locuitori din Negrești. La final, toți cei prezenți la ceremonia de semnare a declarației au intonat imnul României „Deșteaptă-te, române”.
Video: Vlad Bilețchi
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)