08:52:49 26.04.2024

Un tânăr tenismen din Republica Moldova, CAMPION la IAȘI TENNIS TROPHY 2022

Actualitate 04.06.2022 13:30 Vizualizări2294 Autor: Ziarul National

Andreea Kurta (România) și Egor Tsvetkov (Republica Moldova) au câștigat probele de simplu la IAȘI TENNIS TROPHY, turneu internațional rezervat copiilor sub 12 ani în cadrul circuitului european Tennis Europe, derulat la Arenele Ciric în perioada 22 - 29 mai 2022.

Dacă la fete tabloul a fost dominat de românce, toate cele opt calificate în faza eliminatorie fiind din România, la băieți finala s-a disputat între Egor Tsvetkov (Republica Moldova) și Bekir Devran Esendagli (Turcia), jucătorul din Republica Moldova câștigând la capătul unei partide ce a avut nevoie de match tie break, după mai bine de două ore de joc, 6-3, 4-6, 10-8.

În finala fetelor lucrurile au fost ceva mai simple, Andreea Kurta câștigând la capătul unei ore de joc în fața Mirunei Neculăeș, 6-1, 6-3.

Probele de dublu au fost câștigate de o echipă sută la sută românească la fete, Andreea Kurta/Ștefania Boroș, în vreme ce la băieți s-a impus perechea Karlo Piticaru (România)/ Daniel Țurcan (Republica Moldova).

Câștigătorii ediției 2022 a IAȘI TENNIS TROPHY:

Simplu fete:

Locul 1: Andreea Kurta (România)

Locul 2: Miruna Neculăeș (România)

Locul 3: Ayanna Mitu (România) și Livia Marcu (România)

Simplu băieți:

Locul 1: Egor Tsvetkov (Republica Moldova)

Locul 2: Bekir Devran Esendagli (Turcia)

Locul 3: David Cercel (România) și Vladyslav Bohomolkin (Ucraina)

Dublu fete:

Locul 1: Andreea Kurta/Ștefania Boroș (România)

Locul 2: Ayanna Mitu/Maria Bajdechi (România)

Locul 3: Ruxandra Andrei/Maria Oltean (România)

Natalia Dragomir/Irina Pamfile (România)

Dublu băieți:

Locul 1: Karlo Piticaru (România)/Daniel Țurcan (Republica Moldova)

Locul 2: Călin Munteanu (România)/Mark Vainberg (Republica Moldova)

Locul 3: Michael Vrahimis/Vasilis Vrahimis (Cipru)

Georgiy Goretskyy/Maksim Maly (Ucraina)

La turneul de la Iași au participat 84 de sportivi din șase state (România, Republica Moldova, Cipru, Germania, Ucraina și Turcia), fiind singurul turneu internațional din regiune rezervat categoriei de vârstă sub 12 ani.

Partenerul principal al competiției a fost Primăria Municipiului Iași, iar parteneri Fundația Antibiotice - Știință și Viață și Decathlon.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...