Un fost șef al CFM, judecat după ce a închiriat FRAUDULOS locomotive din Transnistria și a cauzat întreprinderii daune de peste 5 milioane de lei
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Un fost șef al CFM, judecat după ce a închiriat FRAUDULOS locomotive din Transnistria și a cauzat întreprinderii daune de peste 5 milioane de lei](/getimages/620x2000x2/large/4c468cdd87a3ae1021e4223f3a15258e.jpg)
Fostul șef al întreprinderii „Calea Ferată din Moldova” (CFM), Iurie Topală, care ar fi închiriat fraudulos locomotive din stânga Nistrului, cauzând statului prejudicii de peste 5 000 000 de lei, va trebui să ofere explicații judecătorilor.
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că a expediat dosarul pe numele acestuia în instanța de judecată.
Acuzatorii de stat arată că inculpatul și-a depășit atribuțiile prin faptul că a încheiat, în afara planului de achiziții și în lipsa unei necesități economice constatate de CFM, un acord suplimentar privind organizarea transportării mărfurilor pe tronsonul Chișinău - Călărași - Etulia.
Documentul a fost semnat în baza unui contract de locațiune a locomotivelor de la o companie din regiunea transnistreană, fiind majorat prețul inițial. Totodată, acesta a mai inclus un tip nou de locomotivă care nu a fost prevăzută în contactul de bază.
„Drept rezultat, acțiunile fostului director au determinat majorarea plăților pentru serviciile date suportate de CFM în sumă de peste 5 000 000 de lei”, acuză procurorii.
Dacă va fi găsit vinovat, Topală riscă o amendă de până la 57 500 de lei sau închisoare de până la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
Menționăm că fostul director al CFM mai este cercetat penal într-un alt dosar cu prejudicii de peste 400 000 000 de lei, inclusiv pentru favorizarea a două întreprinderi care acordau servicii de transport. În acel dosar penal au fost aplicate sechestre de aproximativ un milion de euro, amintește PCCOCS.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)