21:56:04 18.04.2024

Actualitate 01.04.2021 10:20 Vizualizări10949 Autor: Ziarul National
Președintele FMF a DEMISIONAT, după ce naționala a încasat 13 goluri în cele trei meciuri din preliminariile CM: „Îmi asum responsabilitatea pentru DEZASTRU… Mă retrag în funcția de președintele de onoare al FMF” FMF

Președintele Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), Leonid Oleinicenco, demisionează, după ce echipa națională a încasat 13 goluri în primele meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022. Șeful forului național își asumă faptul că „tricolorii” nu au mai înregistrat o victorie de aproape doi ani (19 meciuri fără victorie).

Oleinicenco ar fi luat decizia de a demisiona după înfrângerea cu 0-8 în fața Danemarcei, însă persoanele din anturajul său l-au făcut să se răzgândească. Acesta a fost asigurat că „tricolorii” vor câștiga în fața Israelului, o echipă vaccinată cu „Pfizer”, și toți contestatarii vor lua apă în gură.

Jucătorii noștri au început în forță meciul de aseară, dorind să spele rușinea din partida cu Danemarca. Mijlocașul Cătălin Carp a reușit să deschidă scorul în minutul 29, iar lui Oleinicenco nu-i venea să creadă ce se întâmplă pe teren. Chiar și fără Artur Ioniță, cel mai bine cotat jucător moldovean, echipa se descurca de minune.

Oaspeții vaccinați s-au mișcat greu de tot, dar în minutul 45+1 au reușit să egaleze după o gafă a apărării noastre. Astfel, președintele FMF a început să se gândească din nou la demisie.

Totul s-a năruit în minutul 50, atunci când atacantul Ion Nicolaescu l-a pus la pământ pe un adversar. Fără să fie rugat de nimeni, jucătorul nostru a intervenit într-un conflict dintre colegul său Vadim Rață și Loai Taha. În acel moment, șeful FMF s-a gândit că „este lucrat” pe la spate, la indicația fostului său contracandidat la șefia FMF, care de fapt nici nu a fost lăsat să candideze, Radu Rebeja. Totuși, nici 1-1 nu era cel mai rău rezultat, după 0-8 cu Danemarca.

Următoarele 15 minute au fost fatidice pentru echipa noastră. „Tricolorii” au încasat trei goluri, iar meciul s-a încheiat cu 1-4.

Selecționerul Roberto Bordin a declarat după meci că echipa sa a jucat mai bine decât cu Danemarca, iar dacă nu era eliminat Ion Nicolaescu, atunci scorul urma să fie cu totul altul. „Am avut impresia că la golul doi al adversarilor a fost henț. Dar chiar și la scorul de 1-2 am avut ocazii de a marca. Dacă rămâneam 11 pe teren, atunci jocul avea să fie mai echilibrat. Puteam chiar să câștigăm acest meci”, a declarat noul selecționer.

Această declarație nu l-au făcut pe Leonid Oleinicenco să-și schimbe decizia luată încă după meciul cu Danemarca. „Îmi asum toată responsabilitatea pentru dezastru. Eu sunt conducătorul FMF și unicul vinovat. Nu mă va convinge nimeni să rămân. Am decis să mă retrag în funcția de președinte de onoare al FMF”, a conchis sursa citată.

P.S. Scorul de 1-4 cu Israel este real, iar demisia lui Leonid Oleinicenco este, din păcate, o glumă de 1 aprilie

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...