04:36:04 23.08.2025
Stiri

FOTO // Judecătorii decid, sub PRESIUNE, dacă va rămâne sau nu Vlad Filat în arest. Cinse sunt tinerii aduși organizat în fața Curții de Apel

Politică 23.10.2015 13:29 Vizualizări2017
FOTO // Judecătorii decid, sub PRESIUNE, dacă va rămâne sau nu Vlad Filat în arest. Cinse sunt tinerii aduși organizat în fața Curții de Apel

UPDATE 16.50: Curtea de Apel Chișinău a lăsat în vigoare decizia Judecătoriei Buiucani prin care Vlad Filat a fost plasat în arestul CNA pe un termen de 30 de zile. Avocații liderului PLDM au anunțat, după pronunțarea sentinței, că o vor contesta la CEDO.

La rândul său, Vlad Filat a declarat pentru presă că după ce procurorul general Corneliu Gurin a anunțat în plenul Parlamentului că liderul PLDM ar fi luat mită 250 de milioane de dolari, la Judecătoria Buiucani și la Curtea de Apel, procurorii au vorbit deja de o mită de un milion de dolari și de credite neperformante de 80 de milioane de dolari acordate unor firme despre care politicianul nu știe nimic.

UPDATE 13.47: Protestul din fața Curții de Apel Chișinău pare să fie ilegal, nefiind coordonat cu autoritățile locale. Pe siteul Primăriei mun. Chișinău, pentru ziua de astăzi nu figurează niciun eveniment în fața Curții de Apel Chișinău.

UPDATE 13.33: Deputatul PLDM Tudor Deliu a declarat presei că protestul din fața Curții de Apel Chișinău reprezintă o presiune asupra judecătorilor.
„Vreau să mă adresez televiziunilor, în special Publika TV, care a anunțat că în fața instanței sunt două tabere de protestatari. Unde vedeți voi două tabere? Sunt doar oamenii aduși cu microbuzul și cu vojatîi în frunte. Pe unii dintre aceștia îi cunosc, sunt membri ai Partidului Democrat. Ieri, domnul Lupu ne îndemna să punem moratoriu pe mai multe subiecte. Vedem astăzi care este moratoriul lor. Dar noi nu cădem în mintea lor. Noi vrem să se facă justiție, nu injustiție”, a declarat Deliu.



Judecătorii Curții de Apel Chișinău examinează astăzi recursul avocaților liderului PLDM Vlad Filat la decizia Judecătoriei Buiucani prin care politicianul a fost plasat în arest pentru 30 de zile.

La ora începerii ședinței, în fața Curții de Apel s-au adunat câteva sute de persoane care cer judecătorilor să îl lase pe Filat în arest.


Protestatarii scandează „Rușine”, „Jos Filat” și „Filat la pușcărie”. Aceștia au blocat drumul din fața instanței.

La intrarea în sala de judecată s-au adunat mai mulți deputați liberal-democrați care au venit să îl susțină pe Vlad Filat. Aceștia l-au salutat pe liderul partidului atunci când a fost adus de mascați.

Judecătorii au anunțat deschiderea ședinței, după care au cerut presei să părăsească sala, pentru că ședința este închisă.









Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte