23:13:58 16.11.2025
Stiri

SURSE // PAS și PPDA, în fracțiuni diferite. Anunțul urmează să fie făcut astăzi, când cele două formațiuni vor semna un „acord de cooperare”

Partide/Comunicate 26.03.2019 09:40 Vizualizări4279
SURSE // PAS și PPDA, în fracțiuni diferite. Anunțul urmează să fie făcut astăzi, când cele două formațiuni vor semna un „acord de cooperare” captură

Blocul „ACUM” se va separa în două fracțiuni în noul Parlament, iar anunțul despre acest lucru urmează să fie făcut astăzi. Totodată, Partidul Platforma „Demnitate și Adevăr” (PPDA) și Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) urmează să semneze un acord de cooperare în Legislativ.

„Documentul descrie mecanismul de cooperare în Parlament dintre cele două fracțiuni, iar proiectul a fost elaborat de oamenii Maiei Sandu, pentru a explica publicului decizia de separare. Liderul PPDA, Andrei Năstase, a făcut presiuni ca să existe o singura fracțiune, pe care el să o conducă, dar Maia Sandu a insistat pe separare, dar cu mecanism de colaborare”, scrie site-ul actual.md, care face referire la surse din interiorul PAS și PPDA.

Aceeași sursă susține că Andrei Năstase ar fi fost furios că PAS a lucrat la respectivul acord de cooperare, fără să fie informat. „Pe ultima sută de metri, PPDA l-a delegat pe vicepreședintele partidului, Alexandru Slusari, ca să coordoneze conținutul acordului. Un punct din document l-a deranjat foarte mult pe Andrei Năstase și anume că PAS și PPDA vor merge împreună la alegerile locale, iar Maia Sandu își rezerva dreptul sa desemneze candidatul pentru funcția de primar general al Chișinăului, fotoliu țintit de Năstase”.

De menționat că, ieri, portalul NewsMaker a scris că Blocul „ACUM” se va separa în fracțiunile PAS și PPDA. Fracțiunea Maiei Sandu va avea 14 deputați, iar cea a lui Năstase – 12 parlamentari.

Deputatul Blocului „ACUM”, Sergiu Litvinenco, nu a dorit să comenteze pentru Ziarul NAȚIONAL aceste informații.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
16.11.2025 08:44 511 Horoscopul zilei 16.11.2025
15.11.2025 07:57 861 Horoscopul zilei 15.11.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.64 1 USD 16.92 1 RON 3.86 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte