03:51:11 21.12.2025
Stiri

SONDAJ IRI // Socialiștii, democrații și PAS, în CREȘTERE, PPDA - în scădere: Câte partide ar intra în Parlament după 24 februarie

Politică 04.02.2019 21:06 Vizualizări2315
SONDAJ IRI // Socialiștii, democrații și PAS, în CREȘTERE, PPDA - în scădere: Câte partide ar intra în Parlament după 24 februarie

Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, în viitorul Legislativ ar intra Partidul Socialiștilor, Partidul Democrat, Partidul Acțiune și Solidaritate și Partidul Platforma Demnitate și Adevăr, iar Partidul „Șor” ar fi la limită.

Datele unui sondaj efectuat de „Magenta Consulting”, la comanda International Republican Institute (IRI), făcut public în această seară, arată că PSRM ar acumula 35%, PD - 13%, PAS - 12%, PPDA - 8% și Partidul Șor - 4%.



Votul alegătorilor deciși s-ar împărți astfel: PSRM - 39%, PD - 14%, PAS - 13%, PPDA - 9% și Partidul Șor - 5%.



În comparație cu sondajul IRI din octombrie 2018, socialiștii, democrații și PAS sunt în creștere, iar PPDA - în scădere. Atunci, 30% ar fi votat pentru PSRM, câte 11% pentru PD și PAS și 10% pentru PPDA.


Sondaj IRI, octombrie 2018

Aceeași cercetare arată că 58% dintre cetățeni s-ar duce în mod sigur la vot, iar alte 28% - cel mai probabil da. A crescut cu 10 puncte procentuale numărul moldovenilor care cred că scrutinul din 24 februarie va fi liber și corect – 44 la sută în prezent. Așteptările în creștere că alegerile vor fi libere și corecte prezintă oportunitatea pentru autoritățile electorale și liderii politici să asigure un proces electoral credibil care va avansa dezvoltarea democratică a Moldovei, a spus directorul regional pentru Eurasia al IRI, Stephen Nix.

Totodată, numărul respondenților care privesc cu ochi buni sistemul mixt de vot s-a mărit față de luna octombrie 2018. Astăzi ar susține acest sistem 32%, față de 26% în toamna anului trecut, iar 37% nu sunt de acord cu acesta.




Aproape 40% din intervievați au arătat că, în circumscripțiile uninominale, cel mai important lucru pentru ei este persoana care candidează, iar alți 9% - partidul sau blocul din partea căruia a fost înaintat. 49% vor ca viitorii legislatori să rezolve în primul rând problemele legate de corupție, 19% - pe cele legate de economie, iar 8% - să repare drumurile și să îmbunătățească infrastructura.



Președintele Igor Dodon se bucură de încrederea a 31% dintre respondenți, Maia Sandu - de 14%, Andrei Năstase - 12%, Vlad Plahotniuc - 10%, Pavel Filip - 8%, Zinaida Greceanîi și Ilan Șor - câte 5% etc.



Sondajul a fost efectuat în perioada 5 decembrie 2018 - 19 ianuarie 2019 pe un eșantion de 1 226 de persoane și are o marjă de eroare de 2,8%.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
20.12.2025 08:36 625 Horoscopul zilei 20.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte