10:49:02 21.12.2025
Stiri

​Schimbări în legislație pentru a nu mai permite tergiversarea intenționată a dosarelor sau pedepse mai aspre pentru autorii alertelor false cu bombă: Reforma justiției, prioritară pentru noua sesiune a Parlamentului

Actualitate 01.02.2024 16:40 Vizualizări1972
​Schimbări în legislație pentru a nu mai permite tergiversarea intenționată a dosarelor sau pedepse mai aspre pentru autorii alertelor false cu bombă: Reforma justiției, prioritară pentru noua sesiune a Parlamentului

Anul 2023 a fost „istoric” odată cu deschiderea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, iar anul 2024 ar urma să fie „al reușitelor Parlamentului pe această dimensiune”, a declarat astăzi președintele Legislativului, Igor Grosu, în deschiderea sesiunii de primăvara - vară a Legislativului.

Spicherul Grosu a enumerat prioritățile agendei parlamentare pentru următoarea jumătate de an, accentuând că Legislativul va pune accent pe reforma justiției, armonizarea legislației naționale la acquis-ul comunitar, asigurarea securității, inclusiv energetice a republicii, creșterea bunăstării cetățenilor etc.

„Cu toţii ne dorim să vedem în Republica Moldova un stat de drept, cu instituții puternice, care să protejeze cetățenii, o economie de piață funcțională, așa încât toată lumea să aibă oportunități acasă și, bineînțeles, să putem să oferim mai multă siguranță. De aceea, prioritate pentru Legislativ va rămâne domeniul justiției. Această reformă amplă a justiției continuă, suntem la etapa de curățare a sistemului judecătoresc de oameni cu deficit de integritate sau, altfel vorbind, corupți”, a punctat Igor Grosu.

Președintele Paramentului a anunțat că în această sesiune vor fi operate modificări la Codul penal pentru a întrerupe prescripția de atragere la răspundere penală din momentul transmiterii de către procuror a cauzelor penale în instanța de judecată.

„Nu mai putem admite ca dosarele să fie tergiversate intenționat pentru ca să expire termenul. Spre exemplu, dosarele celor prinși beți la volan, dacă nu sunt examinate cu sentințe definitive în termen de 2 ani, ele încetează, pentru că a expirat termenul prescripției tragerii la răspundere penală. Avem obligația de a modifica legislaţia pentru o pedepsire exemplară a şoferilor prinşi în stare de ebrietate la volan. Oamenii ne cer acest lucru, fiindcă securitatea în trafic este importantă pentru sănătatea şi viaţa copiilor noştri, în primul rând”, a anunțat Grosu.

Totodată, Parlamentul va opera modificări privind răspunderea pentru unele infracțiuni contra patrimoniului, pentru cele de evaziune fiscală și spălarea banilor, va înăspri pedeapsa pentru cei care vor face alerte false cu bombă, despre acte de terorism sau pentru infracțiunile cibernetice și cele cu folosirea monedelor electronice sau virtuale.

O altă prioritate a Parlamentului ține de cheltuirea eficientă a banului public: „Trebuie să continuăm reformele, să ne asigurăm că instituțiile noastre nu mai sunt influențate de grupări corupte şi criminale”.

De asemenea, deputații nu vor scăpa din vedere agenda de securitate. „Obiectivul nostru este foarte clar: să apărăm R. Moldova, să îi protejăm pe toți oamenii care trăiesc în R. Moldova, să ne protejăm democrația noastră, economia noastră, infrastructura noastră, să asigurăm siguranța investițiilor locale și străine. Acțiunile subversive ale duşmanilor integrării europene nu vor înceta, mai ales că vom fi în an electoral”, a precizat șeful Legislativului.

Autor: Ziarul National
Top stiri
21.12.2025 08:21 254 Horoscopul zilei 21.12.2025
20.12.2025 08:36 699 Horoscopul zilei 20.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte