17:17:24 06.11.2025
Stiri

Sancțiuni pentru partidele care implică biserica în campania electorală, propune Alexandru Tănase

Actualitate 06.11.2025 14:55 Vizualizări370
Sancțiuni pentru partidele care implică biserica în campania electorală, propune Alexandru Tănase

Implicarea clerului în campania electorală constituie o problemă ce necesită reglementare prin sancțiuni aplicate partidelor politice, nu preoților. Această opinie este exprimată de fostul președinte al Curții Constituționale, Alexandru Tănase, în cadrul dezbaterii publice „Înfrângerea Kremlinului în Moldova: motive, avantaje și pericole”, organizată de Agenția de presă IPN. Conform lui Alexandru Tănase, statul are responsabilitatea de a stabili reguli clare pentru a împiedica transformarea bisericii într-un instrument de propagandă electorală.

Comentând rolul bisericii în viața politică, Alexandru Tănase a subliniat că intervențiile directe ale statului nu pot schimba rapid mentalitățile religioase. „Implicarea clerului în alegeri este un subiect sensibil, iar zona religioasă este delicată. Intervențiile bruște ale statului nu dau rezultatul dorit. În domeniul spiritualității, schimbările se întâmplă cu o altă viteză. Statul trebuie să aibă un rol, să ghideze aceste procese și să stabilească reguli clare. Propagandiști precum episcopul Markel nu pot fi reeducați. Noi trebuie să fim mai vocali în a explica”, a declarat Alexandru Tănase.

În aceeași ordine de idei, Alexandru Tănase a propus aplicarea sancțiunilor nu clerului, ci formațiunilor politice care se folosesc de influența religioasă în scopuri electorale. „Este necesară aplicarea de sancțiuni partidelor care utilizează biserica în campanie electorală. Avem posibilități, iar marja de intervenție este mai mare”, a explicat fostul președinte al Curții Constituționale.

Alexandru Tănase a mai atras atenția asupra riscurilor cauzate de anumite grupuri de tineri, care, conform informațiilor publice, au fost instruiți de persoane din Federația Rusă pentru a provoca proteste și destabilizare în Republica Moldova. Aceste acțiuni fac parte dintr-un plan mai amplu de subminare a stabilității țării. „Referitor la grupurile de tineri antrenate pentru proteste și destabilizări, le-am observat și la 7 aprilie 2009, cât și la alte proteste anterioare. Este un subiect pentru serviciile speciale, care mereu trebuie să fie în pr. alerta. Până la războiul din Ucraina, serviciile speciale erau într-o formă latentă de hibernare. Am simțit clar pericolele”, a afirmat Alexandru Tănase.

Dezbaterea publică „Înfrângerea Kremlinului în Moldova: motive, avantaje și pericole” reprezintă ediția a 336-a din ciclul „Dezvoltarea culturii politice în dezbateri publice”. Proiectul este susținut de Fundația germană „Hanns Seidel”.

Stiri relevante
Top stiri
06.11.2025 08:05 498 Horoscopul zilei 06.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.68 1 USD 17.13 1 RON 3.87 1 RUB 0.21 1 UAH 0.41
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte