10:54:47 19.03.2024
Stiri

Radu Albot și-a adjudecat încă un TURNEU de categoria Callenger. Printre „victimele” lui Radu la Pau se numără și spaniolul Feliciano Lopez

Actualitate 22.11.2021 14:29 Vizualizări3351 Autor: Ziarul National

Radu Albot a câștigat turneul Challenger de la Pau din Franța. Tenismenul moldovean l-a învins în finală pe cehul Jiri Lehecka, scor 6-2, 7-6.

Această victorie i-a asigurat lui Radu Albot un premiu de peste 12 000 de euro și 100 de puncte în clasamentul mondial.

În primul tur Radu Albot a trecut de francezul Constant Lestienne, scor 6-2; 4-6; 6-2. În runda secundă Radu a reușit să-l învingă cu 7-6; 6-4 pe ucraineanul Georgii Kravchenko.

Cea mai grea partidă a fost în sferturi, unde jucătorul nostru a dat piept cu spaniolul Feliciano Lopez. Radu a fost stăpân pe sine și a câștigat primul set cu 6-3. În setul secund spaniolul, care a fost pe locul 12 în clasamentul ATP, a încercat să preia inițiativa, dar Radu Albot a fost mult mai concentrat în momentele-cheie ale setului doi și s-a impus la tiebreak cu 7-5.

„Radu Albot a dat din nou lovitura și a demonstrat că tenisul moldovenesc are prezent și viitor. Îl felicit din toată inima pe sportivul nostru, care a câștigat turneul Challenger de la Pau, din Franța. Ne mândrim cu tine, Radu și așteptăm noi victorii și realizări frumoase. Succes!”, l-a felicitat pe Radu Albot președintelel Federației Naționale de Tenis din Moldova, Ceslav Ciuhrii.

Acesta este al 8-lea trofeu câştigat de tenismenul din Moldova, în proba de simplu, la un turneu din categoria Challenger din carieră şi al doilea din acest sezon.