10:40:53 15.01.2026
Stiri

Protest și contraprotest la Guvern: „ACUM” se declară împotriva majorării prețurilor la cartofi și carburanți

Economie 23.05.2019 12:10 Vizualizări1862
Protest și contraprotest la Guvern: „ACUM” se declară împotriva majorării prețurilor la cartofi și carburanți

Reprezentanții și simpatizanții Blocului „ACUM” protestează în fața Guvernului împotriva ultimelor majorări de prețuri la cartofi și carburanți.

Pe de altă parte, mai mulți oameni, în special tineri, s-au adunat în apropiere la un contraprotest, mult mai gălăgios decât primul.

La fața locului a fost mobilizat un număr mare de polițiști, care despart cele două grupuri.





Deputatul Radu Marian a amintit că prețul la cartofi a crescut de patru ori în ultimul timp, iar majorările tarifelor la carburanți, chiar dacă argumentate prin creșterea prețului pe piața internațională, ar arăta o „înțelegere de cartel” între importatorii de produse petroliere.

„Un guvern responsabil ar lua măsuri urgente și ar susține producătorii autohtoni”, a spus Marian.

Protestatarii „ACUM” au pancarte pe care e scris „Înțelegeri de cartel”, „Jos prețurile”, „Cu hoții de la guvernare, motorina-i scumpă tare” și scandează „Jos mafia” sau „Plahotniuc la pușcărie”.

Ceilalți manifestanți protestează, cu tobe și vuvuzele, împotriva liderilor Blocului „ACUM”: „Maia Sandu și Andrei, cerșetorii nației”, „Decât să protestați, mai bine să lucrați”.



Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
15.01.2026 08:05 298 Horoscopul zilei 15.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.90 1 USD 17.09 1 RON 3.91 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte